Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 7 marca 2014 r. (IBPBI/2/423-1659/13/AK).

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – podmiot leczniczy w rozumieniu ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej zamierza wyodrębnić ze swojej struktury organizacyjnej osobne przedsiębiorstwa – zespoły poradni – i wyposażyć je we własną strukturę organizacyjną, przedmiot działania i majątek. W myśl art. 2 ust. 3 i art. 24 ustawy o działalności leczniczej, dla wyodrębnionych przedsiębiorstw będzie sporządzany odrębny od spółki bilans. Dla tak opisanego zdarzenia przyszłego spółka spytała, czy ?w świetle ustawy o CIT wyodrębnione przedsiębiorstwa uzyskają status podatników podatku dochodowego, a ich dochody będą wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Zgodnie bowiem z tym przepisem zwolnione od opodatkowania są dochody podatników, których celem jest działalność w zakresie ochrony zdrowia w części przeznaczonej na ten cel. Ze zwolnienia z kolei nie może skorzystać sam wnioskodawca, ponieważ art. 17 ust. 1c ustawy ?o CIT nie obejmuje swoim zakresem spółek handlowych.

Organ podatkowy stwierdził, że wyodrębnione przez spółkę samobilansujące się przedsiębiorstwa nie będą mogły być uznane za samodzielnych podatników na gruncie przepisów o CIT i w konsekwencji nie będą mogły skorzystać ze zwolnienia ?z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. W uzasadnieniu wskazał, że ?z dniem wejścia w życie ustawy o działalności leczniczej dotychczasowe niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej utraciły przypisywaną im odrębność organizacyjną od tworzących je podmiotów i stały się przedsiębiorstwami podmiotów leczniczych, zaś pracownicy zatrudnieni w tych zakładach stali się pracownikami odpowiednich zakładów leczniczych (art. 205 ?i 210 ustawy o działalności leczniczej). Ponadto, zgodnie z art. 218 ustawy o działalności leczniczej w przypadku, gdy przepisy odrębne nakładają obowiązek na zakład opieki zdrowotnej albo przyznają takiemu zakładowi prawo, to te obowiązki albo prawa dotyczą podmiotu leczniczego.

Anna Ryniec, konsultantka w dziale prawnopodatkowym PwC

Komentowana interpretacja wpisuje się ?w praktykę przyjętą przez organy podatkowe, a polegającą na odmowie przyznawania przedsiębiorstwom podmiotów leczniczych działających na podstawie ustawy ?o działalności leczniczej statusu podatników podatku dochodowego i w konsekwencji na odmowie przyznania tym przedsiębiorstwom prawa do zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie ?art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT (por. ?m.in. interpretację Izby Skarbowej ?w Bydgoszczy z 8 października 2012 r., ITPB3/423-427/12/AW oraz interpretację Izby Skarbowej w Poznaniu z 8 marca ?2013 r., ILPB3/423-529/12-2/KS).

W poprzednio obowiązującej ustawie ?z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej sporny był status niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej (dziś: przedsiębiorstwa podmiotów leczniczych) jako podatników podatku dochodowego. Organy podatkowe przez długi czas odmawiały niepublicznym zakładom opieki zdrowotnej statusu podatnika na gruncie ustawy o CIT ?i w konsekwencji prawa do zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 tej ustawy. ?W odmienny sposób kwalifikowały je jednak sądy administracyjne (por. m.in. wyroki ?Naczelnego Sądu Administracyjnego ?z 26 kwietnia 2013 r., II FSK 1770/11 ?oraz z 8 października 2008 r., II FSK 978/07). Ostatecznie, kwalifikację niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej jako podatników CIT i stosowanie do nich zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT ?w stanie prawnym obowiązującym do ?30 czerwca 2011 r. potwierdził również minister finansów w interpretacji ogólnej ?z 31 października 2013 r. (DD6/033/139/MNX/13/RD-106351). Wątpliwości cały czas budzi jednak kwestia kwalifikacji przedsiębiorstw podmiotów leczniczych – dawnych niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej ?na podstawie obecnie obowiązującej ustawy ?o działalności leczniczej.

Faktycznie poprzednio obowiązująca ?ustawa w większym stopniu wyodrębniała niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej ?z tworzących je podmiotów, jednak ?ostatecznie to ustawa o CIT określa ?podatników podatku dochodowego. ?Ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych ?i spółek kapitałowych w organizacji, a jej przepisy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej (art. 1 ?ust. 1 i 2 ustawy o CIT). Z tych unormowań wynika, że nieposiadanie przez jednostkę organizacyjną osobowości prawnej nie wyklucza uznania jej podmiotowości prawnopodatkowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. ?Kluczowe jest natomiast to, by jednostka posiadała pewien sposób zorganizowania (wyodrębnienia) umożliwiający ?występowanie w obrocie prawnym. ?Ustawa o działalności leczniczej stanowi, ?że przedsiębiorstwo podmiotu leczniczego jest jednostką lokalną w rozumieniu ustawy ?z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej, która to z kolei określa jednostkę lokalną jako pewną zorganizowaną całość (zakład, oddział, filia). Czy będzie to wystarczające wyodrębnienie, orzekną sądy administracyjne. Wojewódzki Sąd Administracyjny ?w Gdańsku w wyroku z 10 kwietnia 2013 r. ?(I Sa/Gd 147/13) potwierdził stanowisko organów podatkowych, jednak wyrok został zaskarżony do Naczelnego Sądu Administracyjnego.