Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt I FSK 310/13) wydał wyrok w sprawie obowiązku dokumentowania przez podatników VAT tak zwanych premii pieniężnych (rabatów). Sąd nie zgodził się z fiskusem, który żądał, żeby firmy każdą z nich dokumentowały fakturą korygującą.
Sprawa dotyczyła interpretacji podatkowej. We wniosku spółka zajmująca się chemią budowlaną wyjaśniła, że do specyfiki jej branży należy udzielanie rabatów i bonusów – premii pieniężnych. Są one uzależnione od kwotowego poziomu sprzedaży i wyliczane kwartalnie na podstawie wyznaczonego planu kwartalnego. Firma zapytała między innymi, jak udokumentować przekazanie premii. Sama uważała, że taka czynność jest neutralna podatkowo i powinna być udokumentowana notą księgową.
Fiskus nie podzielił tego stanowiska. Odpowiedział, że spółka musi wystawiać faktury korygujące.
Podatniczka zaskarżyła tę interpretację i wygrała. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyjaśnił, że przepisy nie zawierają regulacji, które obligowałyby podatnika do wystawienia faktury korygującej po udzieleniu rabatu.
Również sąd kasacyjny uznał, że interpretacja dokonana przez fiskusa była błędna. Jak zauważyła sędzia NSA Danuta Oleś, urzędnicy swoją tezę wywiedli z uchwały siedmiu sędziów w sprawie opodatkowania premii pieniężnych (sygn. I FPS 2/12).
Zdaniem NSA z jej treści nie można jednak wywodzić, że podatnik w każdym przypadku udzielenia premii (rabatu) ma obowiązek wystawienia faktury korygującej. Bardziej zbliżone do treści tej uchwały jest stanowisko WSA w Krakowie o braku takiego obowiązku.
Wyrok jest prawomocny.