Sposób opodatkowania dochodów ze zlecenia zależy od faktycznych okoliczności wykonywania umowy. Nawet jeśli zleceniobiorca nie jest wystarczająco samodzielny, by uznać go za przedsiębiorcę, nie przeszkadza to w odliczeniu składek opłacanych od zarejestrowanej firmy.

Sprawa, którą rozstrzygał dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi (numer interpretacji: IPTPB1/415- 648/13-2/DS), dotyczy umów zawartych z powiatowym lekarzem weterynarii. Zgodnie z ustawą o inspekcji weterynaryjnej może on wyznaczyć weterynarzy niebędących pracownikami inspekcji do określonych czynności, takich jak szczepienia ochronne i badanie mięsa zwierząt łownych. Po wyznaczeniu lekarza zawiera się z nim umowę.

W takiej sytuacji znalazła się lekarz weterynarii, która zadała pytanie o sposób opodatkowania dochodu wypłacanego przez powiatowego weterynarza.

Wcześniej lekarz zobowiązana została do zarejestrowania działalności gospodarczej i posiadania z tego tytułu ubezpieczenia społecznego. Działalność została opodatkowana PIT na zasadach ogólnych, a ewidencjonowana jest za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Podatniczka zaznaczyła, że nie wykonuje żadnych czynności w ramach działalności gospodarczej, poza tymi zleconymi przez powiatowego lekarza.

Nierozliczone w działalności składki można ująć w innym źródle przychodu

Zapytała, czy wykonując wyłącznie czynności zlecone, jest zwolniona z obowiązku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz comiesięcznego obliczania i wpłacania zaliczek na PIT z tytułu prowadzenia firmy.

Jej zdaniem – tak. Wyjaśniła, że pozostaje pod nadzorem organów inspekcji weterynaryjnej, nie troszczy się o nowe zlecenia, a odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat zleconych działań ponosi zlecający, czyli ona nie ponosi ryzyka gospodarczego. Ponadto przychody osób, którym na podstawie przepisów zlecono wykonanie określonych czynności, są przychodami z działalności wykonywanej osobiście, a nie z działalności gospodarczej.

Dodatkowo poprosiła o potwierdzenie, że w razie braku obowiązku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów i nierozliczania PIT na zasadach firmowych, będzie miała prawo do uwzględnienia w zeznaniu rocznym składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, zapłaconych z tytułu prowadzenia działalności.

Izba w całości zgodziła się ze stanowiskiem weterynarza.

Potwierdziła, że zapłacone w roku podatkowym składki na ubezpieczenie społeczne będzie można odliczyć od dochodu pochodzącego z działalności wykonywanej osobiście, tj. uzyskiwanego od powiatowego weterynarza.

Składkę zdrowotną, a dokładniej 7,75 proc. podstawy jej wymiaru (wysokość składki to 9 proc. podstawy wymiaru), lekarz będzie mogła odliczyć od PIT.