Zwłoka w płatności dla zagranicznego podmiotu nie wpływa natomiast na rozliczenie VAT.
Konieczność korekty spowodowanej długimi terminami zapłaty to konsekwencja obowiązującej od 1 stycznia ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce. Z nowych przepisów wynika, że przedsiębiorca, który nie ureguluje kwoty wynikającej z faktury (albo innego dokumentu) w ciągu 30 dni od wyznaczonego terminu, musi zmniejszyć swoje koszty. Jeśli termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, pomniejsza je z upływem 90 dni od zaliczenia tej kwoty do kosztów.
Czy taki obowiązek mają również firmy współpracujące z zagranicznymi kontrahentami?
Jak wskazano w interpelacji poselskiej nr 14 596/2013, z zawieranych z nimi umów wynikają często dłuższe niż 90-dniowe terminy płatności. Przykładowo wtedy, gdy polski przedsiębiorca handluje towarami wytworzonymi za granicą.
Dzięki odległym terminom zapłaty może obracać dłużej pieniędzmi i uzyskiwać przychody z innych transakcji. Wymaganie od niego pomniejszania kosztów jest niekorzystne z punktu widzenia polskiej gospodarki.
Minister finansów nie ma jednak wątpliwości: korektę kosztów trzeba robić także przy transakcjach z podmiotami zagranicznymi. Wprowadzenie dla nich wyłączenia stanowiłoby naruszenie zasady równości opodatkowania. Obowiązek zmniejszenia kosztów nie może być uzależniony od takiej okoliczności jak miejsce siedziby (zamieszkania) sprzedawcy. Podstawą korekty jest nieterminowe regulowanie kwot wynikających z faktury, bez względu na to, kto jest kontrahentem.
Firmy, które spóźniają się z zapłatą, muszą zmniejszyć swoje podatkowe koszty
Czy przy transakcji z zagranicznym podmiotem trzeba też pomniejszać VAT? O to zapytała we wniosku o interpretację spółka, która kupuje towary od niemieckiej firmy. Jej zdaniem obowiązek korygowania podatku naliczonego dotyczy tylko transakcji z polskimi przedsiębiorcami. Izba Skarbowa w Poznaniu (interpretacja nr ILPP4/443-103/13-2/EWW) potwierdziła to stanowisko.
– Z przepisów wynika, że korektę VAT należy zrobić w razie nieuregulowania w terminie 150 dni należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju – mówi Krzysztof Budasz, doradca podatkowy w kancelarii KDA Audyt. – Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (czyli zakup od kontrahenta z Unii Europejskiej) to inna niż dostawa towarów i świadczenie usług kategoria czynności podlegających opodatkowaniu (wykazuje się przy niej jednocześnie podatek należny i naliczony). Nie ma tu obowiązku dokonywania korekty.
Podobnie jest z transakcjami z kontrahentem spoza Unii (wtedy mamy do czynienia z importem towarów) – dodaje ekspert.