Pełnienie funkcji nadzorczej bez gratyfikacji nie jest nieodpłatnym świadczeniem. To  korzystne dla firm stanowisko potwierdziła Izba Skarbowa w Łodzi.

Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Członkowie jej rady nadzorczej pełnią swoje funkcje nieodpłatnie.  Zgromadzenie wspólników nie podjęło uchwały w sprawie przyznania im wynagrodzenia.

Czy z tego powodu spółka uzyskuje przychód z nieodpłatnego świadczenia? Jej zdaniem taki przychód nie powstaje. W związku z czynnościami nadzoru wykonywanymi przez członka rady po stronie spółki nie dochodzi bowiem do przyrostu majątku.

Jak argumentowała spółka? Powołała się na art. 219 i 220 kodeksu spółek handlowych, z których wynika, że rada nadzorcza sprawuje stały nadzór nad spółką we wszystkich dziedzinach jej działalności. Jak podkreślono we wniosku, są to wyłącznie czynności kontrolne wykonywane w imieniu wspólników. Nie przynoszą one żadnych przychodów, ponieważ w ich wyniku nie zwiększa się majątek spółki.

Co na to fiskus? Przypomniał, że przychodem firmy są także otrzymane nieodpłatne świadczenia.

Przez to pojęcie rozumie się wszystkie zdarzenia prawne i gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne (tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu) przysporzenie w majątku mające konkretny wymiar finansowy.

Jednocześnie w doktrynie przyjmuje się pogląd, że nieodpłatnym świadczeniem jest zdarzenie, którego następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, tj. takie, w którym korzyść majątkową ma otrzymać tylko jedna strona.

W interpretacji zostało  też podkreślone, że cechą świadczenia nieodpłatnego jest, aby otrzymujący nie był zobowiązany do wykonania jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego.

Zdaniem izby skarbowej nieodpłatnym świadczeniem nie jest jednak pełnienie funkcji członka rady nadzorczej bez wynagrodzenia.

Przypomnijmy, że rada nadzorcza to organ sprawujący kontrolę nad spółką. Jest obowiązkowa w spółce akcyjnej, ale w spółce z o.o. jej powołanie nie jest konieczne, chyba że kapitał zakładowy przekracza 500 tys. zł, a wspólników jest więcej niż 25.

Rada składa się z co najmniej z trzech członków powoływanych i odwoływanych uchwałą wspólników (jeśli  umowa spółki nie stanowi inaczej) albo przez walne zgromadzenie w spółce akcyjnej (jeśli statut nie przewiduje innego sposobu).

W spółkach publicznych rada musi mieć przynajmniej pięciu członków.

 

numer interpretacji: IPTPB3/423-293/12-3/PM