Naczelny Sąd Administracyjny uznał w wyroku z 1 sierpnia 2012 r. (II FSK 2644/10)

, że odsetki z lokat, bez względu na nazwę rachunku, pochodzą z działalności związanej z lokowaniem pieniędzy, a nie z prowadzonej działalności gospodarczej.

Sprawa, która znalazła swój finał w NSA, dotyczyła podatnika, który zwrócił się do fiskusa o interpretację w kwestii określenia źródła przychodów dla otrzymywanych odsetek od lokat bankowych. Planuje rozpoczęcie działalności gospodarczej w formie jednoosobowej lub poprzez przystąpienie do spółki osobowej (cywilnej, jawnej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej).

Podatnik zamierza także osiągać przychody między innymi z odsetek od lokat bankowych oraz od pożyczek udzielanych różnym podmiotom. Według niego wszystkie tego rodzaju wpływy będą zaliczane do źródła przychodów: „pozarolnicza działalność gospodarcza".

Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że  problem sprowadza się do określenia źródła przychodów odsetek z lokat bankowych. Sąd zgodził się z fiskusem, że odsetki z lokat pochodzą z działalności związanej z lokowaniem pieniędzy, a nie z działalności gospodarczej. Powinny zatem być rozliczane odrębnie według stawki 19-proc.

Jeśli NSA podtrzyma ten pogląd w kolejnych wyrokach, będzie to oznaczało zmianę linii orzeczniczej, a w efekcie duże kłopoty dla wielu przedsiębiorców. Dotychczas nie było bowiem wątpliwości, że w przypadku gdy dana firma prowadzi rachunek związany z działalnością gospodarczą, który służy do regulowania należności związanych z zakupem i sprzedażą towarów i usług, to odsetki z tego rachunku są przychodem z prowadzonej przez nią działalności. Wątpliwości powstawały jedynie w sytuacji, gdy przedsiębiorca uczynił z odsetek dodatkowe źródło zarobków.

Przedstawione w wyroku stanowisko NSA jest bardzo restrykcyjne i może się okazać, że nawet na zwykłym firmowym rachunku należy odrębnie rozliczać kwoty z działalności firmy i odsetki, które pochodzą z tego rachunku. Co więcej, po kontroli podatkowej firmy mogą zostać zmuszone do korekty rozliczenia za poprzednie lata i zapłacenia podatku Belki od przychodów z kapitałów pieniężnych.

—oprac. mpa

Autor jest ekspertem w firmie doradczej KPMG