Wynika to z umowy między Polską i Wyspą Man o wymianie informacji w sprawach podatkowych oraz umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych, podpisanych 7 marca w Londynie.
Dziś wchodzą w życie ustawy zawierające zgodę na ratyfikację tych dwustronnych porozumień.
Pierwsze z nich przewiduje, że wymiana informacji będzie dotyczyła w przypadku Polski podatku PIT oraz CIT, natomiast w przypadku Wyspy Man podatku od dochodu lub zysku. Ma to na celu weryfikację deklarowanych przez podatników osiągających dochody na Wyspie Man podstaw opodatkowania.
Postanowienia drugiej umowy dotyczącej unikania podwójnego opodatkowania umożliwiają osobom zamieszkałym w Polsce skorzystanie z mechanizmu odliczenia przewidzianego w art. 27g ustawy o PIT. Przepis ustanawia tzw. ulgę abolicyjną. Polega ona na odjęciu od podatku dochodowego obliczonego na zasadach ogólnych różnicy pomiędzy podatkiem obliczonym metodą zaliczenia i podatkiem obliczonym metodą wyłączenia. W konsekwencji wysokość daniny ma być taka, jakby dochody zagraniczne były opodatkowane metodą wyłączenia z progresją – wysokość dochodu zagranicznego wpłynie na stawkę podatku w Polsce.
Podstawa prawna:
- ustawy z 29 czerwca o ratyfikacji umów między Polską i Wyspą Man DzU z 2011 nr 178, poz. 1056 i 1057
Zobacz serwisy:
Podatki i księgi » Za granicą » Raje podatkowe
Podatki i księgi » Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania