Od 7 marca przedsiębiorcom przysługuje nowe uprawnienie. Mogą, w przypadku naruszenia przez kontrolujących ich urzędników przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9878D8F3495E9740D0BC4A72C95764DA?id=236773]ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.)[/link], wnieść sprzeciw wobec podjęcia i wykonywania czynności kontrolnych. Oczywiście nie w każdym wypadku.
Uprawnienie takie przysługuje im, gdy organy kontroli (np. fiskus) nie zawiadamiają ich o zamiarze wszczęcia kontroli. Pamiętajmy jednak, że możliwość wniesienia sprzeciwu wykluczona jest w sytuacji, gdy organy mogą podjąć czynności kontrolne bez zawiadomienia przedsiębiorcy (czyli np. wtedy, gdy prowadzenie kontroli jest niezbędne dla przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa).
Sprzeciw można wnieść również wtedy, gdy organ wszczyna kontrolę przed upływem siedmiu dni lub po upływie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze jej wszczęcia. Taki sam skutek będzie wtedy, gdy co prawda urzędnicy zawiadomili przedsiębiorcę o zamiarze wszczęcia kontroli, ale zawiadomienie nie spełnia wymogów formalnych.
Kolejnym powodem wniesienia sprzeciwu jest przypadek, gdy zakres kontroli wykracza poza ten, który określony jest w upoważnieniu. Tak samo będzie, gdy kontrolujący nie informują przedsiębiorcy o jego prawach i obowiązkach, działalność przedsiębiorcy kontrolowana jest w tym samym czasie przez dwa lub więcej organów kontroli (np. urząd skarbowy i Państwową Inspekcję Pracy), przekroczone zostały limity czasu trwania kontroli.
Sprzeciw dopuszczalny jest również wtedy, gdy kontrolujący nie okazują przedsiębiorcy legitymacji służbowej oraz upoważnienia do wszczęcia kontroli (chyba że przepisy umożliwiają podjęcie kontroli tylko na podstawie legitymacji).
[b]Przedsiębiorca wnosi sprzeciw na piśmie do organu podejmującego i wykonującego kontrolę. Ma na to trzy dni od dnia wszczęcia kontroli. [/b]Natomiast kontrolującego inspektora zawiadamia o jego wniesieniu.
Bardzo istotne z punktu widzenia przedsiębiorcy jest to, że wniesienie sprzeciwu powoduje wstrzymanie czynności kontrolnych przez ten organ kontroli, którego sprzeciw dotyczy. Skutek taki następuje z chwilą doręczenia kontrolującemu zawiadomienia o wniesieniu sprzeciwu, a w przypadku wniesienia zażalenia – do czasu jego rozpatrzenia.
[ramka][b]Uwaga [/b]
Na rozpoznanie sprzeciwu kontrolujący przedsiębiorcę organ ma trzy dni od dnia jego otrzymania.
W tym czasie powinien wydać postanowienie o odstąpieniu od czynności kontrolnych albo o ich kontynuowaniu.[/ramka]