Wielu przedsiębiorców, starając się zachęcić kontrahentów do kupowania swoich towarów, przyznaje im premie pieniężne. Otrzymują je ci kontrahenci, którzy w ciągu roku dokonają zakupów o wartości – lub w ilości – określonej w umowie z przedsiębiorcą. Premie te nie są powiązane z konkretnymi dostawami. Prawo do nich, a także ich wysokość ustalane są na koniec roku, po obliczeniu wartości zakupów dokonanych przez danego kontrahenta przez cały rok.

Część przedsiębiorców przyznających takie premie pieniężne ma jednak wątpliwości, czy podlegają one ustawie o VAT. Chodzi w tym przypadku o rozstrzygnięcie, czy premie te stanowią wynagrodzenie za świadczenie usług, o którym mowa w ustawie o VAT.

Wypłata premii jest rodzajem wynagrodzenia za określone zachowanie się nabywcy w stosunku do sprzedawcy. Wypłacając premię pieniężną, sprzedawca nagradza kupującego za nabycie towarów o ustalonej wartości lub w określonej ilości. W konsekwencji sprzedawca premiuje kontrahenta za jego lojalność, czyli m.in. za to, że nabywa jego towary, a nie konkurentów.

[b]Zdaniem organów podatkowych, premia pieniężna powinna być w związku z tym traktowana również jako wynagrodzenie za powstrzymywanie się od zakupu towarów konkurencyjnych.[/b] Zachowanie nabywcy stanowi w tym przypadku świadczenie usługi za wynagrodzeniem na rzecz sprzedającego. Jako zapłatę za wykonaną usługę kontrahent otrzymuje bonus w postaci premii pieniężnej.

Zatem między stronami istnieje więź o charakterze zobowiązaniowym, którą na podstawie ustawy o VAT należy uznać za świadczenie usługi za wynagrodzeniem. [b]Zwrócono na to uwagę m.in. w interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 16 stycznia 2009 r. (ILPP1/443-1017/08-2/AK).[/b]

[b]Oznacza to, że - zdaniem fiskusa - premie pieniężne, których przedsiębiorca udziela swoim kontrahentom za osiągnięcie określonego w umowie poziomu zakupów, są wynagrodzeniem za świadczenie usług. Wynagrodzenie to jest opodatkowane VAT.[/b]

Dodajmy, że [b]sądy są całkiem przeciwnego zdania[/b]. „Osiągnięcie przez nabywcę towarów określonej umownie wysokości obrotów nie jest usługą w rozumieniu ustawy o VAT. Premia wypłacona przez sprzedawcę z tego tytułu nie jest wynagrodzeniem za świadczenie usług. Nie podlega więc VAT" - orzekł [b]WSA w Warszawie 19 stycznia 2009 r. (III SA/Wa 2056/08)[/b].