Aktualizacja: 02.12.2020 19:35 Publikacja: 02.12.2020 19:35
Foto: Adobe Stock
Od początku 2021 r. pojawi się nowa zachęta inwestycyjna, zwana popularnie „estońskim CIT". W noweli ustawy o tym podatku ani razu nie pojawia się słowo „Estonia", a wartość zachęt inwestycyjnych surowo ocenili eksperci w trakcie prac legislacyjnych. Przydatność tych rozwiązań trzeba jednak w każdym przypadku ocenić indywidualnie.
Ogólna zasada ma być prosta: jeśli firma wypracowuje zyski, inwestuje, a nie wypłaca dywidendy wspólnikom – nie płaci podatku od zainwestowanych w ten sposób środków. Bardziej skomplikowane są już szczegóły „Estonii" w wersji nadwiślańskiej. Przede wszystkim, w odróżnieniu od oryginału, krąg uprawnionych do tego rozwiązania jest zawężony do pewnych form i skali biznesu. Mogą z niego skorzystać tylko spółki kapitałowe (z o.o. i akcyjne), i to tylko takie, których udziałowcami są osoby fizyczne. Jest maksymalny pułap rocznych obrotów – 100 mln zł – którego spółka nie może przekroczyć, by z nowego dobrodziejstwa skorzystać.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Sukcesja rodzinna to ważny proces. Jak przeprowadzić sukcesję rodzinną sprawnie i bezpiecznie? Zapraszamy na bezpłatny webinar „Rzeczpospolitej”:
Skarbówka jest skuteczniejsza w wykrywaniu fałszywych faktur, ale ma jeszcze sporo do zrobienia w zwalczaniu fiskalnych oszustw.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Firma może rozliczyć w podatkowych kosztach dopłaty do kart na zajęcia sportowe dla pracowników.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Przedsiębiorcy zdążyli się już przyzwyczaić, że najważniejsze zmiany w prawie podatkowym wchodzą w życie 1 stycznia. Nie inaczej będzie teraz.
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
Odszkodowanie wypłacone na podstawie mediacji sądowej za czyn nieuczciwej konkurencji nie ma związku z przychodem i nie można go rozliczyć w kosztach podatkowych – uznał NSA.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas