Aktualizacja: 05.11.2018 01:00 Publikacja: 05.11.2018 01:00
Foto: AdobeStock
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 10 września 2018 r. (I SA/Kr 537/18).
Spółka kapitałowa nawiązała współpracę ze znaczną liczbą zleceniobiorców oraz pracowników - osób fizycznych posiadających polską rezydencję podatkową, a także cudzoziemców, którzy takiej rezydencji nie posiadają. Spółka planowała wdrożenie nowej funkcjonalności systemu kadrowo-płacowego pozwalającej na udostępnianie informacji PIT-11 w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego podpisem elektronicznym. Taki „e-PIT-11" mógł być następnie pobrany przez podatnika z systemu po otrzymaniu powiadomienia drogą SMS. Spółka, rozważając konieczność udzielenia przez pracowników zgody na przekazanie PIT-11 drogą elektroniczną, przedstawiła dwie możliwości: uzyskanie pisemnych zgód od pracowników lub wprowadzenie w przepisach wewnątrzzakładowych obowiązku podania adresu email i numeru telefonu, które będą służyły do elektronicznej dystrybucji PIT-11. We wniosku skierowanym do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej spółka zapytała, czy przekazując PIT-11 w wersji elektronicznej na podstawie samych uregulowań wewnątrzzakładowych poprawnie realizuje swój obowiązek ustawowy. W przypadku negatywnej oceny, chciała wiedzieć czy istnieje konieczność uzyskania uprzedniej zgody pracownika.
Od 1 stycznia największe firmy będą musiały stosować nowe reguły księgowania dla celów raportowania CIT w formie elektronicznej. Ten obowiązek będzie stopniowo rozszerzany.
Przedsiębiorcy rozliczający się liniowym PIT mogą zaliczyć składkę zdrowotną do kosztów uzyskania przychodów albo odliczyć od dochodu. W 2025 r. do wysokości 12,9 tys. zł.
Do zawieszenia biegu terminu przedawnienia nie wystarczy wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Musi być związek między podejrzeniem ich popełnienia i niewykonaniem zobowiązań.
Jedną z najważniejszych podatkowych nowości roku 2025 będzie globalny podatek wyrównawczy. Ustawa już istnieje, ale rząd zapowiada jej uzupełnianie.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Fiskus twierdzi, że odszkodowanie wypłacone sąsiedniej firmie za spalony budynek nie jest podatkowym kosztem. Nie ma bowiem związku z przychodem z działalności.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Nowa usługa dla podatników może być dostępna już za kilka miesięcy. Jej wdrożenie zapowiedział szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda. Co wiadomo o najnowszej funkcjonalności e-Urzędu Skarbowego?
Rozkładanie zaległości składkowych na raty, ochrona kobiet w ciąży przed zwolnieniem i pomniejszanie świadczeń w razie wcześniejszej emerytury – to przykładowe zagadnienia, których dotyczyły kluczowe orzeczenia z obszaru prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Przedstawiamy listę tych najważniejszych.
Przedsiębiorcy rozliczający się liniowym PIT mogą zaliczyć składkę zdrowotną do kosztów uzyskania przychodów albo odliczyć od dochodu. W 2025 r. do wysokości 12,9 tys. zł.
Czy podział odziedziczonego przez rodzinę mieszkania trzeba opodatkować? Niekoniecznie. Dział spadku nie podlega pod ustawę o podatku od spadków i darowizn. Można też uniknąć PIT, bo w przepisach jest zwolnienie dla najbliższych.
Wydatki na spotkania świąteczne mają na celu zintegrowanie pracowników, a więc mogą pozytywnie wpływać na przychody firmy. Dlatego można je zaliczyć do podatkowych kosztów. Jednak nie wszystkie.
Sądy potwierdzają, że mimo braku spełnienia przesłanek do skorzystania z odroczenia opodatkowania do momentu sprzedaży akcji, nieodpłatne bądź częściowo odpłatne nabycie akcji nie powoduje powstania przychodu po stronie otrzymującego je.
Nowe obowiązki dotyczące prowadzenia ksiąg przy użyciu programów komputerowych i przesyłania ich organowi podatkowemu w formie plików elektronicznych (JPK) zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. i na początek obejmą największych podatników CIT.
Podatnik (także strefowy) musi przygotować dokumentację cen transferowych, analizę i formularz TPR dla transakcji realizowanych z podmiotami powiązanymi zagranicznymi i krajowymi, jeśli transakcje te przekraczają ustawowe progi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas