Aktualizacja: 20.06.2017 06:20 Publikacja: 20.06.2017 06:20
Foto: Rzeczpospolita
- Pracownik ma orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Jest ono czasowe, ważne do końca czerwca. Złożył wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia, ale termin badania ma wyznaczony dopiero na lipiec. Zakładamy, że uzyska nowe orzeczenie – wówczas byłby traktowany jako osoba niepełnosprawna wstecznie, od początku lipca. Jak należy go jednak traktować do czasu przedłożenia nowego orzeczenia? – pyta czytelnik.
Osoba o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może pracować maksymalnie 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Stosowanie takich obniżonych norm nie może przy tym skutkować obniżeniem wynagrodzenia wypłacanego w stałej miesięcznej wysokości. Natomiast stawki godzinowe wynagrodzenia zasadniczego, odpowiadające osobistemu zaszeregowaniu lub zaszeregowaniu wykonywanej pracy, przy przejściu na obniżone normy czasu pracy ulegają podwyższeniu w stosunku, w jakim pozostaje dotychczasowy wymiar czasu pracy do tych norm.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Wraz z wejściem w życie nowych przepisów przedsiębiorcy będą zobowiązani do uwzględniania zasad uniwersalnego projektowania już na etapie tworzenia produktów i usług, tak aby były one intuicyjne i dostępne dla jak najszerszego grona użytkowników – wyjaśnia Małgorzata Lorek, prezes zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Pracodawca może domagać się wykazania przez pracownika, ile czasu faktycznie przebywa na rehabilitacji.
Uzyskanie przez pracownika orzeczenia o stopniu niepełnosprawności skutkuje nabyciem prawa do dodatkowych przywilejów. Jak uniknąć błędów przy ich przyznawaniu?
Od stycznia 2025 roku zaczynają obowiązywać przepisy podwyższające z datą wsteczną kwoty miesięcznego dofinansowania z PFRON do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami.
Poszkodowani przedsiębiorcy mogą się starać m.in. o sfinansowanie kosztów utrzymania miejsc pracy osób niepełnosprawnych czy zgodę na elastyczne dysponowanie zfron. Jakie warunki trzeba spełnić?
Państwo POPiS nie umie od lat znaleźć środków na sfinansowanie ustawy o asystencji osobistej. Więc przedsiębiorczy i opiekuńczy ludzie sami je znaleźli. Ma na ten cel trafić 60 gr od butelki piwa.
Wbrew zapowiedziom i oczekiwaniom pracodawców, kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych nie zostaną podniesione od 1 lipca 2024 r. Z projektu wyrzucono możliwość wstecznego ubiegania się o wsparcie.
Pracodawcy nie mogą ujawnić lekarzom medycyny pracy, co niepokoi ich u podwładnych, zaś rekrutacja kandydatów z niepełnosprawnościami to dla nich pole minowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas