Aktualizacja: 06.06.2017 06:46 Publikacja: 05.06.2017 19:05
Foto: Fotolia
Projekt zmian w kodeksie pracy przygotowany przez prezydenta RP został opracowany na podstawie skarg napływających do jego kancelarii.
Najważniejsza zmiana dotyczy art. 18 [3a] kodeksu pracy, wskazujący na przyczyny niedozwolonej dyskryminacji w ostatnim czasie był zawężająco interpretowany przez sądy pracy. Okazało się, że pracownik, składając do sądu pozew z żądaniem odszkodowania za nierówne traktowanie, musiał wskazać nie tylko nierówne traktowanie, ale także udowodnić, że taka dyskryminacja była wywołana określoną w tym przepisie przyczyną. Znacząco zawęziło to możliwości żądania przez pracowników rekompensaty za nierówne traktowanie. W myśl projektu każde nieuzasadnione obiektywnymi przyczynami nierówne traktowanie pracowników będzie uznawane za dyskryminację.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Nie można podejmować decyzji o zatrudnieniu, zwolnieniu czy awansie wyłącznie na podstawie przynależności do grupy uprzywilejowanej.
Przed pracodawcami nie lada wyzwanie, aby jednocześnie zapewnić zgodność z nowymi regulacjami dot. różnorodności i nie narazić się na oskarżenia o dyskryminację.
Szef będzie musiał uzasadnić różnice w wysokości pensji, opierając się na obiektywnych i neutralnych pod kątem płci kryteriach. Obowiązek raportowania ma dotyczyć pracodawców zatrudniających co najmniej 100 pracowników.
Dodatek dopełniający do renty socjalnej przyznawany jest od 1 stycznia 2025 roku, a jego wypłaty rozpoczną się od 1 maja 2025 roku. Jednak tylko część osób otrzyma go automatycznie. Wyjaśniamy, kto musi złożyć wniosek o dodatek dopełniający.
Bez wyraźnie określonej w przepisach odpowiedzialności sprawcy mobbingu, trudno będzie przeciwdziałać temu zjawisku.
W sytuacji jednoczesnego pobierania renty rodzinnej i renty socjalnej oba świadczenia jako samoistne tytuły powinny być obciążone składką zdrowotną.
Osoby uprawnione do pobierania renty rodzinnej, nieposiadające obojga rodziców, mają prawo do dodatku dla sieroty zupełnej. Świadczenie wymaga złożenia wniosku i podlega corocznej waloryzacji. Jak wnioskować o dodatek?
Od marca emerytury i renty wzrosną o 5,5 proc. W związku z tym wyższe będą także inne świadczenia, w tym np. dodatek pielęgnacyjny i ryczałt energetyczny. Z roku na rok przybywa jednak także emerytur groszowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas