Wierzytelności: aport przedsiębiorstwa a postępowanie egzekucyjne

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, ale zamierzam w najbliższej przyszłości przeprowadzić restrukturyzację i dokonać aportu przedsiębiorstwa do spółki komandytowej. Czy czynność ta nie utrudni mi jednak dochodzenia roszczeń wobec moich dłużników? – pyta czytelnik.

Publikacja: 21.10.2016 02:00

Wierzytelności: aport przedsiębiorstwa a postępowanie egzekucyjne

Foto: 123RF

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, przeniesienie przedsiębiorstwa w ramach jakiejkolwiek czynności prawnej obejmuje wszystko, co wchodzi w jego skład, chyba że co innego wynika z jej treści lub z przepisów szczególnych. Oznacza to, że w przypadku wniesienia przedsiębiorstwa tytułem wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki osobowej, przeniesione zostaną na nią również, stosownie do brzmienia art. 551 Kodeksu cywilnego, wierzytelności. Co do zasady, zbycie wierzytelności jest możliwe bez zgody dłużnika, chyba że umowa cywilnoprawna stanowi inaczej. Jeśli zatem postanowienia umowne nie ograniczają możliwości zbycia wierzytelności, prawo do jej dochodzenia w postępowaniu cywilnym przysługiwać będzie nabywcy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki