Aktualizacja: 04.09.2016 13:21 Publikacja: 04.09.2016 15:15
Foto: 123RF
Co może zrobić pracownik, gdy pracodawca nie uzna, że pracował w szczególnych warunkach? – pyta czytelnik.
Postępowanie mające na celu ustalenie, czy osoba zainteresowana spełnia przesłanki do nabycia świadczeń z ubezpieczeń społecznych, w tym do emerytury wcześniejszej z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, należy do kompetencji jednostek ZUS. Tak stanowi art. 115 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 887 ze zm.).
Zlikwidowany ma być przepis o równym podziale leków deficytowych do dziesięciu największych hurtowni farmaceutycznych w kraju. Taki wymóg okazał się trudny do zrealizowania.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Do okresu zatrudnienia potrzebnego do „zapisania” danej osoby do PPK wlicza się te okresy, gdy miała ona status osoby zatrudnionej w rozumieniu ustawy o PPK. W razie ponownego zatrudnienia danej osoby, trzeba sprawdzić, czy pracowała w tym podmiocie w ciągu poprzednich 12 miesięcy.
Wystarczy, że pracownik sezonowy przepracuje trzy miesiące, aby nabyć prawo do trzynastki. Ale kadrowi często nieprawnie odmawiają wypłaty, gdy zatrudnienie przypadało na przełom roku.
Obecne przepisy o stażu pracy stawiają w gorszej sytuacji osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych i osoby prowadzące pozarolniczą działalność m.in. przy ubieganiu się o pracę czy wymiarze urlopu wypoczynkowego. Kiedy i co zmieni się w tym zakresie?
Prawo do urlopu ojcowskiego zależy przede wszystkim od wieku dziecka, które pracownik wychowuje. Czy ma natomiast znaczenie zakładowy staż pracy?
To na pracowniku spoczywać będzie ciężar udowodnienia okresu zatrudnienia, niepodlegającego zgłoszeniu do ZUS, który ma zostać zaliczony do stażu pracy.
Kluczowym czynnikiem wpływającym na okres wypowiedzenia jest staż pracy. O czym trzeba pamiętać planując odejście z firmy? Czy i na jakich warunkach okres wypowiedzenia może zostać skrócony?
Rząd proponuje, aby do stażu pracy zaliczały się okresy korzystania przez przedsiębiorcę z ulgi na start.
Od kiedy i na jakiej podstawie pracodawcy będą musieli uwzględniać w stażu pracy okres prowadzenia własnej działalności, współpracy na podstawie B2B czy umowy cywilnoprawnej? Czy będzie trzeba wliczać również okres sprzed wejścia przepisów w życie?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas