Aktualizacja: 06.09.2019 09:09 Publikacja: 06.09.2019 09:09
Foto: Adobe Stock
Nowelizacja kodeksu pracy przygotowana przez prezydenta Andrzeja Dudę wchodzi w życie w sobotę, 7 września. Od tego dnia milionom pracowników łatwiej będzie pozwać pracodawcę o odszkodowanie za nierówne traktowanie czy mobbing.
Czytaj także: Mobbing: najważniejsza jest prewencja
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Bez wyraźnie określonej w przepisach odpowiedzialności sprawcy mobbingu, trudno będzie przeciwdziałać temu zjawisku.
W Warszawie odbędzie się II Kongres Mężczyzn, przypominający bardziej znaną imprezę: Kongres Kobiet. Jego organizatorzy twierdzą, że obie płcie mają swoje specyficzne problemy i nie powinniśmy się skupiać wyłącznie na dotyczących jednej z nich.
Po kilkunastu latach funkcjonowania w obrocie prawnym regulacje te obrosły orzecznictwem i poglądami doktryny. Nie oznacza to, że nie wymagają zmian. Oto moje autorskie propozycje na naprawę przepisów o mobbingu.
Brak identyfikacji z płcią żeńską nie oznacza, że nie można być dyskryminowanym z tego tytułu, szczególnie w sytuacji, gdy dana osoba jest postrzegana jako kobieta i traktowana jak inne pracownice – uznał Sąd Najwyższy.
Chociaż to kodeks pracy definiuje i sankcjonuje mobbing w zakresie prawa pracy, jednak w określonych przypadkach może on również stanowić przestępstwo. Kiedy nękanie pracownika przekracza granice prawa pracy i podlega odpowiedzialności karnej?
Posłowie wprowadzili drobną zmianę w reformie dotyczącej przestępstw z nienawiści, która ma uchronić przed nieuzasadnionym rozszerzeniem kryminalizacji czynów dyskryminacyjnych. Organizacje społeczne biją na alarm: „będziemy musieli udowadniać w sądzie, że jesteśmy gejami”.
Pracodawcy będą musieli nie tylko wyrównać pensje pracowników na takich samych stanowiskach, ale także wykonujących pracę tej samej wartości. Czy kasjerka i magazynier powinni zarabiać tyle samo?
Szef ma obowiązek zadbać o zdrowe relacje w pracy. Ale nawet sądy nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co jest nadużyciem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas