Reklama
Rozwiń

Zawarcie umowy o pracę przez dopuszczenie do pracy

W sposób dorozumiany można nawiązać zarówno nowy, jak i kolejny stosunek pracy. Takie ryzyko pojawia się też w przypadku zleceniobiorcy, który kontynuuje obowiązki po upływie okresu, na jaki zawarto z nim kontrakt.

Publikacja: 26.05.2015 06:30

Zawarcie umowy o pracę przez dopuszczenie do pracy

Foto: 123RF

Wprawdzie kodeks pracy przewiduje, że zawarcie umowy o pracę powinno nastąpić w formie pisemnej, ale można ją także przyjąć w sposób dorozumiany.

Nawiązanie stosunku pracy następuje na podstawie zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika (art. 11 k.p.). Z tego przepisu nie wynika nakaz zachowania jakiejkolwiek formy tych oświadczeń pod rygorem nieważności umowy. Dlatego zawarcie angażu może nastąpić zarówno przez wyraźne i ujęte w formie pisemnego oświadczenia stron, jak tego wymaga art. 29 k.p., jak i przez złożenie oświadczeń dorozumianych, wynikających z faktycznego zachowania się stron. Potwierdza to art. 60 kodeksu cywilnego. Według niego z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie osoba dokonująca czynności prawnej może wyrazić swoją wolę przez każde zachowanie się, które ujawnia ją w sposób dostateczny, w tym również w postaci elektronicznej. Chodzi tu o czynności wyrażające się z jednej strony zobowiązaniem pracownika do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem, a z drugiej – jego zobowiązaniem do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem (art. 22 § 1 k.p.).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego