W poniedziałek późnym wieczorem zakończyło się w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej spotkanie, na którym przedstawiciele organizacji związkowych i zrzeszeń pracodawców przedstawili nowe pomysły na reaktywowanie Komisji Trójstronnej.

Partnerzy uzgodnili, że gotowy już projekt strony społecznej nie zostanie upubliczniony. Za dwa tygodnie ministerstwo ma przedstawić własne pomysły na zmiany. Później zostaną zaś podjęte wspólne prace nad ostatecznym projektem ustawy. Ze strony MPiPS pracą nad nową treścią projektu zajmie się wiceminister Jacek Męcina.

W myśl projektu złożonego w ministerstwie przez partnerów społecznych ma powstać nowa Rada Dialogu Społecznego, którą nie będzie już kierował przedstawiciel rządu, ale rotacyjnie reprezentant każdej z zasiadających w niej organizacji. Nowa rada ma także uniezależnić się finansowo i administracyjnie od rządu.

Zmiana ma przywrócić dialog społeczny przewidziany w art. 20 konstytucji. Związkowcy opuścili obrady Komisji Trójstronnej półtora roku temu w proteście przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego i niekorzystnym zmianom w kodeksie pracy, które w tamtym czasie przeprowadził rząd.