Jeśli pracodawca zatrudnił skierowanego bezrobotnego poniżej 30. roku życia, może przez rok zwolnić się z obowiązku opłacania składki na Fundusz Pracy (FP). Zapewnia mu to art. 104c ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 674 ze zm., dalej ustawa o promocji zatrudnienia), który obowiązuje od 27 maja 2014 r. Podstawą zwolnienia jest też art. 9c ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 272 ze zm.).

Bez zakazu

Ułatwieniem są też dofinansowania do etatów dla pracodawców wynikające np. z grantów na telepracę, świadczeń aktywizacyjnych, bonów zatrudnieniowych, refundacji dla pierwszej pracy pracownika. Znowelizowane przepisy ustawy o promocji zatrudnienia nie zakazują łączenia zwolnienia z opłacania składki na FP z wprowadzonymi w 2014 r. nowymi formami dofinansowania do etatu.

Są dwie przesłanki zwolnienia ze składek na FP:

- ?nieprzekraczający 30 lat wiek osoby bezrobotnej oraz

- ?zatrudnienie skierowanego bezrobotnego.

Jeżeli przepisy o interesującym pracodawcę bonusie przewidują także te dwa warunki jego przyznania, nie ma zakazu łączenia zwolnienia i dofinansowania.

Świadczenie aktywizacyjne

To bonus za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego rodzica powracającego na rynek pracy po przerwie związanej z wychowaniem dziecka lub bezrobotnego sprawującego opiekę nad osobą zależną. Dodatkowo osoby te w okresie trzech lat przed rejestracją w urzędzie pracy jako bezrobotne musiały zrezygnować z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, gdyż zajęły się dzieckiem lub osobą zależną.

Artykuł 60b ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia stanowi o przyznaniu świadczenia aktywizacyjnego w zamian za zatrudnienie (w pełnym wymiarze czasu pracy) skierowanego bezrobotnego rodzica lub opiekuna osoby zależnej. Taka konstrukcja przepisu pozwala łączyć świadczenie aktywizacyjne z rocznym zwolnieniem ze składek na FP. Świadczenie można otrzymać za zaangażowanie bezrobotnego w wieku zarówno 40, jak i np. 25 lat. To forma wsparcia za zatrudnienie bezrobotnych o tzw. profilu pomocy I, który często otrzymują młode osoby bez pracy. Świadczenie wypłaca się w związku z zaangażowaniem osoby w wieku do 30 lat i można je łączyć ze zwolnieniem na FP. Natomiast zatrudnienie osoby 40-letniej nie spełnia przesłanki wieku i nie pozwala na jednoczesne skorzystanie z ulgi w FP i świadczenia aktywizacyjnego.

Grant na telepracę

Wypłaca się go w kwocie określonej w umowie zawartej ze starostą, ale nie wyższej niż sześciokrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu zawarcia umowy. W 2014 r. maksymalna wartość grantu to 10 080 zł, a w 2015 r. będzie to 10 500 zł.

Celem tego świadczenia jest pokrycie kosztów stworzenia stanowiska telepracy w rozumieniu art. 675 k.p. Dofinansowanie przysługuje za każdego skierowanego bezrobotnego. Grant jest bonusem za zapewnienie etatu tej samej kategorii bezrobotnych, za których zatrudnienie pracodawca może dostać świadczenie aktywizacyjne (rodziców i opiekunów). Nie będzie jednak przyznany na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego:

- ?małżonka pracodawcy lub przedsiębiorcy,

- ?rodzica pracodawcy lub przedsiębiorcy,

- ?rodzeństwa pracodawcy lub przedsiębiorcy,

- ?dziecka własnego lub przysposobionego: pracodawcy lub przedsiębiorcy, małżonka pracodawcy lub przedsiębiorcy, rodzeństwa pracodawcy lub przedsiębiorcy.

Art. 60a ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia jest podstawą utworzenia stanowiska pracy w formie telepracy dla skierowanego bezrobotnego. Z kolei art. 60a ust. 7 tej ustawy zawiera postanowienie o rozwiązaniu umowy o pracę przez skierowanego bezrobotnego. Oba przepisy wskazują na to, że warunkiem otrzymania grantu jest zatrudnienie bezrobotnego na podstawie skierowania. Pozwala to łączyć tę formę wsparcia z rocznym zwolnieniem ze składki na FP. Dotyczy to jednak tylko zatrudnienia skierowanego bezrobotnego w wieku do 30. roku życia.

Ustawa o promocji zatrudnienia wprost nie wskazuje, jaki jest limit wieku bezrobotnego, którego przyjęcie zapewni pracodawcy bonus w postaci grantu na telepracę. Czy może on  przyjąć bezrobotnego do 30 lat, otrzymać grant i przez rok nie płacić na FP? Tak, ale ograniczeniem są przepisy o profilowaniu bezrobotnych.

Urzędy nie przyznają grantu pracodawcom za zatrudnienie bezrobotnych z profilem pomocy I, czyli dla osób mających najmniejsze problemy ze znalezieniem etatu. Zazwyczaj taki profil otrzymują osoby do trzydziestki. W praktyce grant na telepracę dostanie zatrudniający bezrobotnych z profilem pomocy II, często przyznawanym przez UP osobom powyżej 30. roku życia. Grant na telepracę przy przyjęciu na etat np. 40-letniego bezrobotnego uniemożliwia skorzystanie równolegle ze zwolnienia z FP.

Pierwsza praca

Art. 60c ustawy o promocji zatrudnienia premiuje szefa za etat dla skierowanego bezrobotnego debiutującego na rynku pracy. Na tej podstawie starosta może (na mocy umowy) refundować firmie koszty poniesione na składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawcy za skierowanych do pracy bezrobotnych do 30. roku życia podpisujących pierwszy w życiu angaż. Refundacja obejmie do 12 miesięcy w kwocie określonej w umowie ze starostą. Górny jej limit to połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie obowiązującego w dniu zawarcia umowy (za każdego zatrudnionego bezrobotnego). Tę refundację wolno łączyć z roczną ulgą składkową na FP.

Bon zatrudnieniowy

Na wniosek bezrobotnego do 30. roku życia starosta ma prawo przyznać pracodawcy bon zatrudnieniowy. Dzięki temu zapewni sobie refundację części kosztów wynagrodzenia i składek społecznych w związku z przyjęciem bezrobotnego. Artykuł 66m ust. 8 ustawy o promocji zatrudnienia stanowi, że pracodawca musi dalej zatrudniać skierowanego bezrobotnego przez sześć miesięcy po zakończeniu refundacji. Artykuł 66m ust. 10 tej ustawy reguluje konsekwencje rozwiązania angażu przez skierowanego bezrobotnego. Z tych dwóch przepisów wynika, że stroną umowy o pracę w związku z bonem zatrudnieniowym jest skierowany bezrobotny. To pozwala połączyć refundację z bonu zatrudnieniowego z roczną ulgą na FP.

—Tomasz Król

Najwyżej półtora roku

Świadczenie aktywizacyjne przysługuje przez:

- ?12 miesięcy w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie za każdego skierowanego bezrobotnego albo

- ?18 miesięcy w wysokości jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie za każdego skierowanego ?bezrobotnego.