Przepisy ustawy o VAT nie określają zasad składania deklaracji podatkowych i właściwości organów podatkowych w przypadku łączenia się spółek. Jak stanowi art. 3 ust. 1 ustawy o VAT, właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przy czym, jeżeli czynności są wykonywane na terenie minimum dwóch urzędów skarbowych, to deklaracje podatkowe i inne dokumenty należy składać do urzędu skarbowego odpowiadającego adresowi siedziby podatnika (ust. 2).
Deklarację za ostatni okres przed połączeniem podpisuje następca prawny
W związku z tym należy odwołać się do przepisów wykonawczych do ordynacji podatkowej. Zgodnie z § 13 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 22 sierpnia 2005 r. ?w sprawie właściwości organów podatkowych (DzU nr 165, poz. 1371 ze zm.) organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego za dany okres rozliczeniowy dla podatników, którzy w trakcie okresu rozliczeniowego zmienili miejsce wykonywania czynności, miejsce zamieszkania lub adres siedziby, wskutek czego właściwy stał się organ podatkowy inny niż dotychczasowy - jest organ podatkowy właściwy dla podatnika ?z tytułu rozliczeń podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego w ostatnim dniu tego okresu. Jeżeli zgodnie ?z odrębnymi przepisami podatnik jest obowiązany do ujawnienia adresu siedziby ?w odpowiednim rejestrze, to postanowienia te stosuje się, gdy nowy adres siedziby został ujawniony w tym rejestrze do końca okresu rozliczeniowego, którego dotyczy deklaracja.
Tym samym, w przypadku połączenia się spółek deklarację podatkową należy złożyć ?w urzędzie skarbowym właściwy dla następcy prawnego. Informacje, które powinna zawierać deklaracja za ostatni okres działalności powinny odnosić się do podmiotu przejmowanego, ale deklarację powinien podpisać następca prawny. Do chwili wyrejestrowania spółki przejmowanej z rejestru KRS, jest ona odrębnym podatnikiem VAT, prowadzącym ewidencję dla celów tego podatku oraz wystawiającym i odbierającym faktury VAT. Na podstawie tych danych powinna zostać wypełniona ostatnia deklaracja podatkowa VAT dla podmiotu przejmowanego. Przy czym ?z uwagi na przejęcie praw ?i obowiązków wynikających ?z ordynacji podatkowej to następca prawny powinien złożyć ją do urzędu skarbowego.
Również w kwestii korekt deklaracji VAT wynikających ?z faktur korygujących „in plus" należy wskazać, że właściwy jest urząd skarbowym właściwy dla następcy prawnego. Po połączeniu w odniesieniu zarówno do bieżących rozliczeń, jak i otwartych okresów rozliczeniowych (które nie uległy przedawnieniu) wszystkie sprawy podatkowe są rozpatrywane w jednym urzędzie skarbowym. Potwierdza to również art. 18a o.p. Przepis ten stanowi, że jeżeli po zakończeniu roku podatkowego lub innego okresu rozliczeniowego nastąpi zdarzenie powodujące zmianę właściwości miejscowej organu podatkowego, to organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach dotyczących poprzednich lat podatkowych lub innych okresów rozliczeniowych jest organ właściwy po zaistnieniu tych zdarzeń.
Wyjątkiem pod tej zasady jest przypadek prowadzenia ?w odniesieniu do spółki przejmowanej postępowania podatkowego oraz kontroli podatkowej (skarbowej) przez organy fiskalne. W takiej sytuacji, postępowanie podatkowe czy kontrolne w dalszym ciągu prowadzi organ, który je wszczął.
Przykład
Spółka Alfa została połączona ?ze spółka Omega. Następcą prawno-podatkowym jest Omega. Spółka Alfa rozliczała VAT ?w urzędzie skarbowym w Łodzi, natomiast spółka Omega dla celów VAT deklaracje składa ?w urzędzie skarbowym ?w Katowicach. Połączenie nastąpiło 29 sierpnia 2014 r. Spółki prowadziły rozliczenia kwartalne, więc połączenie nastąpiło w trakcie okresu rozliczeniowego. Właściwość urzędu skarbowego należy rozpatrywać 30 września 2014 r. (tj. w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego). Na dzień ?30 września 2014 r. właściwym urzędem skarbowym jest urząd ?w Katowicach. Następca prawny powinien zatem złożyć deklarację VAT-7D w terminie do ?25 października 2014 r. w imieniu poprzednika prawnego ?– w urzędzie skarbowym ?w Katowicach.