Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która nie ma w danym okresie zamówień od klientów lub ?z innych przyczyn nie chce przejściowo wykonywać tej działalności, nie musi podejmować decyzji o jej ostatecznym zaprzestaniu. Może ograniczyć się do zawieszenia działalności. Zgodnie ?z art. 14a ust. 1 ustawy ?z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2013 r. poz. 672 ze zm.) takie uprawnienie przysługuje przedsiębiorcy, który nie zatrudnia pracowników. Na podstawie tego przepisu można zawiesić działalność na okres od 30 dni do 24 miesięcy.
W art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. ?o promocji zatrudnienia ?i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2013 r. ?poz. 674 ze zm.), dalej u.p.z., ustawodawca rozstrzygnął, ?że status bezrobotnego może uzyskać także osoba, która zgłosiła do ewidencji działalności gospodarczej wniosek o zawieszenie wykonywania tej działalności i okres tego zawieszenia jeszcze nie upłynął. Od możliwości zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy w charakterze bezrobotnego trzeba jednak odróżnić prawo do zasiłku dla bezrobotnych.
Na podstawie art. 71 ust. 1 u.p.z. takie świadczenie przysługuje także bezrobotnemu, który ?w okresie 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień zarejestrowania w urzędzie pracy, łącznie przez okres co najmniej 365 dni, opłacał składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy, jeżeli podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jednak osobie, która zarejestrowała się jako bezrobotna w okresie ?– zgłoszonego do ewidencji ?– zawieszenia działalności gospodarczej, zasiłek przysługuje dopiero po okresie 90 dni od dnia zarejestrowania się w urzędzie pracy (art. 75 ust. 2 pkt 2 u.p.z.).
Zasadą jest, że wysokość zasiłku wynosi obecnie: 831,10 zł miesięcznie ?– w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku lub 652,60 zł miesięcznie – w okresie kolejnych dni korzystania ?z tego świadczenia (art. 72 ust. 1 u.p.z.). W art. 73 ust. 1 u.p.z. przewidziano, że okres pobierania zasiłku wynosi 180 dni lub 365 dni (m.in. ?w przypadku bezrobotnych zamieszkałych na obszarze powiatu, gdzie stopa bezrobocia 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku przekraczała 150 proc. przeciętnej stopy bezrobocia w kraju lub bezrobotnych samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko ?w wieku do 15 lat).
Na podstawie art. 73 ust. 4 u.z.p. okres pobierania zasiłku ulega jednak skróceniu o okresy nieprzysługiwania zasiłku, ?o których mowa w art. 75 ?ust. 1–3 tej ustawy, czyli m.in. także o 90 dni oczekiwania na to świadczenie przez przedsiębiorcę, który zawiesił działalność gospodarczą. Osobie, która zarejestrowała się jako bezrobotna w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, zasiłek nie będzie więc przysługiwać przez pełne ?180 dni lub 365 dni, gdyż okres ten ulega skróceniu ?o 90-dniowy okres nieprzysługiwania zasiłku (por. m.in.wyrok Wojewódz?kiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu ?z 8 listopada 2013 r., sygn. II SA/Po 932/13).