Zgodnie z art. 6 § 1 ustawy ?z 15 września 2000 roku – Kodeks spółek handlowych spółka dominująca ma obowiązek zawiadomić spółkę kapitałową zależną o powstaniu stosunku dominacji. Na dokonanie tej czynności spółka ma dwa tygodnie, od dnia powstania tego stosunku. Jeśli nie wykona tego obowiązku w terminie, następuje zawieszenie wykonywania prawa głosu z akcji albo udziałów w spółce dominującej, ale tylko w sytuacji, gdy udziały lub akcje reprezentują więcej niż 33 proc. kapitału zakładowego spółki zależnej. Jest to sankcja występująca ex lege (postanowienie Sądu Najwyższego z 26 stycznia 2011 r., IV CSK 284/10).
Ujawnienie istnienia dominacji
Wspólnik (ale również członek zarządu, członek rady nadzorczej czy akcjonariusz) spółki kapitałowej, np. spółki ?z ograniczoną odpowiedzialnością, ma prawo zażądać udzielenia informacji przez spółkę handlową, która jest wspólnikiem (akcjonariuszem) spółki ?– sp. z o.o.), czy ta spółka handlowa pozostaje w stosunku dominacji lub zależności wobec innej określonej spółki handlowej, będącej wspólnikiem (akcjonariuszem) w tej samej spółce kapitałowej (sp. z o.o.).
Uprawniony może nadto żądać ujawnienia liczby akcji lub głosów albo liczby udziałów lub głosów, jakie ma spółka kapitałowa w spółce zależnej. Uprawnienie to dotyczy również przysługującego prawa głosu jako zastawnikowi czy użytkownikowi, czy na podstawie porozumień z innymi osobami.
W jakim czasie
Odpowiedzi na pytania wspólnika należy udzielić żądającemu oraz właściwej spółce kapitałowej w terminie dziesięciu dni od dnia otrzymania żądania. Gdy żądanie wspólnika doszło do adresata później niż na dwa tygodnie przed dniem, na który zwołano zgromadzenie wspólników (walne zgromadzenie), bieg terminu do jej udzielenia rozpoczyna się w dniu następującym po dniu, w którym zakończyło się zgromadzenie wspólników (walne zgromadzenie).
Przy czym od dnia rozpoczęcia biegu terminu udzielenia odpowiedzi do dnia jej udzielenia zobowiązana spółka handlowa (która ma udzielić odpowiedzi) nie może wykonywać praw z tych akcji albo udziałów w spółce kapitałowej (sp. z o.o.). Od momentu zgłoszenia/otrzymania żądania do momentu udzielenia odpowiedzi zawieszone są więc prawa z akcji albo udziału w spółce kapitałowej.
Powyższe żądanie wspólnik spółki kapitałowej powinien złożyć na piśmie – czy to osobiście, czy listem poleconym za pośrednictwem poczty. Pisemna w tym momencie winna być również odpowiedź na żądanie wspólnika.