- Zwiększy się, z 4 do 5, liczba części, na który można podzielić urlop wychowawczy. Jak rodzice mogą się nimi dzielić? Czy wszystkie może wykorzystać jeden rodzic?
dr Marcin Wojewódka radca prawny w Wojewódka i Wspólnicy Sp.k.:
Jak najbardziej wszystkie 5 części może wykorzystać jeden rodzic. Jednak w takim przypadku może na nim przebywać nie dłużej niż przez 35 miesięcy kalendarzowych – chyba że będą zachodzić szczególne przypadki, takie jak śmierć drugiego rodzica dziecka, albo też pozbawienie, ograniczenie lub zawieszenie jego władzy rodzicielskiej.
Jakie skutki dla firm będzie miało wydłużenie okresu na wykorzystanie urlopu wychowawczego przez pracownika, tj. do ukończenia przez jego dziecko 5. roku życia?
Z punktu widzenia pracodawcy spowoduje to, że długoterminowe planowanie pracy stanie się trudniejsze i mniej przewidywalne. Potencjalnie każdy rodzic dziecka w wieku do lat 5 może nagle zniknąć z pracy.
Po zmianach urlop wychowawczy nie zawsze będzie już powodował obniżenie należnego urlopu wypoczynkowego. Co to w praktyce oznacza dla pracodawców?
To chyba jedna z najdalej idących konsekwencji nowelizacji, która skutkuje dużym obciążeniem dla pracodawców. Dzięki nowym przepisom pracownik będzie w stanie – składając wnioski o udzielenie wychowawczego w kolejnych latach kalendarzowych – zachować prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze za wszystkie lata kalendarzowe, w których przebywał na wychowawczym.
Wystarczy, aby w danym roku nabył prawo do urlopu wypoczynkowego oraz w tym samym roku powrócił do pracy po kilku miesiącach wychowawczego. Można spodziewać się wniosków o urlop wychowawczy np. na okres od 2 stycznia do 30 grudnia danego roku. A to oznacza możliwość kumulowania urlopów wypoczynkowych.
Czy nowy art. 293
1
k.p., który przerywa bieg przedawnienia prawa do urlopu wypoczynkowego, będzie miał zastosowanie do zaległych urlopów wypoczynkowych za poprzednie lata?
Wchodzące w życie od 1 października 2013 r. przepisy będą miały zastosowanie do urlopów z lat poprzednich. Po zmianie przepisów skorzystanie przez pracownika z urlopu wychowawczego spowoduje przerwanie biegu przedawnienia wszystkich zaległych urlopów wypoczynkowych, które przedawniłyby się, gdyby nie weszły w życie nowe przepisy. Z punktu widzenia pracodawcy oznacza to de facto konieczność zawiązywania rezerw na dłuższe okresy. Jest to faktyczne zwiększenie kosztów pracy ponoszonych przez firmy.
Czy w związku z nowymi przepisami pracodawcy powinni podjąć jakieś działania?
Po zmianach jeden rodzic będzie mógł maksymalnie wykorzystać, co do zasady, tylko 35 miesięcy urlopu wychowawczego.
Każdy pracodawca powinien teraz zweryfikować, czy jego pracownicy korzystający 1 października 2013 r. z urlopów wychowawczych, nie przekraczają tego limitu. A jeśli szef stwierdzi, że urlop został udzielony na jednego rodzica w łącznym wymiarze 3 lat, to powinien zawiadomić podwładnego o konieczności wcześniejszego powrotu do pracy – jednomiesięczny okres urlopu wychowawczego jest bowiem nieprzenoszalny na drugiego rodzica.
—rozmawiał Mateusz Rzemek