- Pracownik złożył wniosek o tydzień dodatkowego urlopu macierzyńskiego i 4 tygodnie rodzicielskiego. Jednak jego żona wykorzystała już 5 tygodni dodatkowego urlopu. Czy musimy uwzględnić jego wniosek i czy następnie matka dziecka będzie mogła kontynuować urlop rodzicielski?
Tak, jeśli zmieni wniosek na 8 tygodni rodzicielskiego oraz spełni inne ustawowe warunki. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do dodatkowego macierzyńskiego w wymiarze:
- do 6 tygodni – w razie urodzenia jednego dziecka,
- do 8 tygodni – gdy przy jednym porodzie urodzi się więcej dzieci.
Urlop ten musi przypadać bezpośrednio po podstawowym macierzyńskim. Rodzic może skorzystać z niego jednorazowo albo w dwóch częściach. Części te muszą obejmować pełny tydzień lub jego wielokrotność, a mię- dzy nimi nie może być żadnej przerwy.
Dodatkowy macierzyński może wykorzystać w całości albo matka, albo ojciec dziecka. Rodzice mogą też się nim podzielić – na każdego z nich przypadnie wówczas jedna część obejmująca tydzień lub kilka tygodni wolnego.
O skorzystaniu z urlopu dodatkowego swobodnie decyduje osoba uprawniona. Zatem obowiązują tu zupełnie inne zasady niż te dotyczące „zwykłych" urlopów, gdzie zasadniczo ich wykorzystywanie jest obowiązkowe (można z nich zrezygnować jedynie w ściśle przewidzianych sytuacjach). Dodatkowy urlop przepada, jeśli uprawniona osoba z niego nie skorzysta.
To wolne udziela pracodawca na pisemny wniosek zatrudnionego. Jego skuteczne złożenie obwarowane jest terminem – podwładny musi złożyć podanie na co najmniej 14 dni przed datą rozpoczęcia korzystania z tego urlopu. Gdy pracownik zachowa ten termin, pracodawca związany jest jego wnioskiem.
W podaniu rodzic musi wskazać datę – termin zakończenia urlopu macierzyńskiego lub pierwszej części urlopu dodatkowego, a także podać okres dotychczas wykorzystanego urlopu.
Najmniejszą częścią urlopu dodatkowego jest tydzień. Zatem pracownik, o którym mowa w pytaniu, ma prawo do niego we wnioskowanym wymiarze jednego tygodnia, pod warunkiem że:
- zacznie z niego korzystać bezpośrednio po zakończeniu urlopu dodatkowego przez żonę,
- matka dziecka wykorzystała 5 tygodni dodatkowego urlopu w jednej części,
- złoży wniosek z 14-dniowym wyprzedzeniem.
Bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego – podstawowego i dodatkowego, podwładny może skorzystać jeszcze z urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 26 tygodni (jego długość jest niezależna od liczby dzieci urodzonych lub przyjętych na wychowanie). Wolne to można również wybrać w częściach – najwyżej jednak w 3. Przy czym każda z nich musi obejmować co najmniej 8 tygodni i następować bezpośrednio jedna po drugiej.
Pracodawca nie może zatem uwzględnić wniosku pracownika o udzielenie mu 4 tygodni urlopu rodzicielskiego. Jeśli chce z niego skorzystać, musi zmienić podanie i wskazać tam co najmniej 8 tygodni tego wolnego. Bezpośrednio po tym okresie matka dziecka będzie mogła korzystać z pozostałych tygodni urlopu rodzicielskiego.