Jeśli u pracodawcy działa zakładowa organizacja związkowa (zoz) i reprezentuje wnoszącego sprzeciw, angażujący musi przedstawić zoz to „odwołanie od ukarania" i poczekać na jej opinię. Ustawodawca nie określił, w jakim terminie szef powinien wystąpić do zoz o zajęcie stanowiska. Nie podaje także, ile czasu organizacja ma na odpowiedź. Przy tym drugim terminie – przez analogię – należy zatem stosować inne normy regulujące współdziałanie zoz z pracodawcą.

Przy wypowiedzeniu angażu jest to 5 dni (art. 38 § 2 k.p.), zaś bez wypowiedzenia – 3 dni (art. 52 § 3 oraz art. 53 § 4 k.p.). A skoro są to sprawy większej wagi niż nałożenie kary porządkowej, należy przyjąć, że zoz ma maksymalnie 5 dni na opinię, licząc od zawiadomienia jej przez pracodawcę o złożonym sprzeciwie (najlepiej podać konkretnie, do kiedy odpowiedź trzeba przedstawić).

To pracodawcy powinno zależeć na zawiadomieniu związku z takim wyprzedzeniem, aby mógł odrzucić sprzeciw przed upływem 14 dni od momentu jego zgłoszenia lub po bezskutecznym upływie terminu do przedłożenia przez zoz opinii.

Jeśli natomiast w firmie nie działa zoz albo nie reprezentuje etatowca, zatrudniający odrzuca sprzeciw samodzielnie. Wolno mu uwzględnić go tylko częściowo, np. złagodzić wymierzoną karę, a w pozostałym zakresie oddalić. Szef, który nie zgadza się z zarzutami etatowca, musi odrzucić sprzeciw w ciągu 14 dni od daty jego wniesienia. Brak odpowiedniej reakcji w tym czasie jest równoznaczny z jego aprobatą (art. 112 § 1 k.p.).

Ustawodawca nie nakłada na szefa odrzucającego sprzeciw wymogu pouczenia podwładnego o możliwości wniesienia pozwu o uchylenie kary porządkowej w ciągu 14 dni od zawiadomienia o odrzuceniu sprzeciwu (art. 112 § 2 k.p.).

Wprawdzie zawiadomienie, podobnie jak poinformowanie zoz przez szefa o zgłoszonym sprzeciwie oraz wydanie jej opinii co do sprzeciwu, nie wymagają zachowania żadnej szczególnej formy, jednak do celów dowodowych lepiej, aby miały postać pisemną.

Podstawa prawna:

art. 38 § 2, art. 52 § 3, art. 53 § 4 oraz art. 112 § 1-2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)

—Anna Borysewicz adwokat