- Pracownik przedstawił dokumenty, z których wynika, że kilka lat temu przez 6 miesięcy był na stażu z urzędu pracy i otrzymywał w tym czasie stypendium. Czy okres ten powinien być wliczony do stażu, od którego zależy dodatek za wysługę lat dla pracownika samorządowego?

Tak.

Okres stażu finansowanego z Funduszu Pracy, czyli takiego, na który osobę bezrobotną kieruje powiatowy urząd pracy, wlicza się do okresu, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Wpływa to m.in. na dodatek za wysługę lat lub nagrodę jubileuszową pracowników państwowej lub samorządowej sfery budżetowej.

Zgodnie z art. 38 ust. 5 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458 ze zm.) do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią aktywność etatową wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Okres pobierania stypendium podczas odbywania stażu przez bezrobotnego wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach.

Zgodnie jednak z art. 79 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 674, dalej: ustawa o promocji zatrudnienia) nie wliczamy go jedynie do:

- okresów wymaganych do nabycia prawa i długości okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych,

- okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego,

- stażu pracy określonego w odrębnych przepisach, wymaganego do wykonywania pewnych zawodów.

"Zaliczalność" czasu odbywania stażu z urzędu pracy dotyczy zarówno stażu odbywanego na podstawie art. 53 ustawy o promocji zatrudnienia, jak i na mocy wcześniejszych przepisów dotyczących bezrobocia (art. 30 ustawy z 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 6, poz. 56).