Prawo do zwrotu podatku, bądź nadpłaty, jako prawo majątkowe, podlega podatkowej sukcesji generalnej. Chodzi tutaj o prawa już nabyte, nie zaś o sytuację, w której toczy się dopiero postępowanie np. w przedmiocie stwierdzenia nadpłaty. Aby otrzymać wskazane kwoty spadkobiercy powinni złożyć organowi podatkowemu:
- prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, bądź zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia (co prawda przepisy wskazują jedynie na postanowienie sądu, jednak zgodnie z art. 95j ustawy – Prawo o notariacie, zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia ma skutki prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku);
- zgodne oświadczenie wszystkich spadkobierców określające proporcję, w jakiej kwoty te powinny zostać wypłacone każdemu z nich.
Oświadczenia te należy złożyć w terminie 30 dni od dnia złożenia postanowienia sądu, bądź aktu poświadczenia dziedziczenia. W razie niezłożenia oświadczenia w tym terminie, kwoty te zostaną złożone do depozytu urzędu skarbowego, aż do czasu złożenia tego oświadczenia. Koszty przechowywania ponoszą spadkobiercy, co oznacza, że należna im wypłata zostanie proporcjonalnie pomniejszona o koszty depozytu.
Od należnej nadpłaty oraz zwrotu podatku organ podatkowy zobowiązany jest naliczać oprocentowanie. Ustawodawca zakreślił przy tym daty graniczne, do których oraz od których oprocentowanie jest naliczane.
Wynika z niego, że oprocentowanie nie jest naliczane do dnia otwarcia spadku, czyli w myśl art. 924 kodeksu cywilnego dnia śmierci spadkodawcy, a następnie od upływu 15 dnia od złożenia przez spadkobierców zgodnego oświadczenia o podziale pomiędzy nich nadpłaty, bądź zwrotu podatku. Oprocentowanie naliczane jest nadal aż do dnia wypłaty tych kwot spadkobiercom przez organ podatkowy (art. 105 ordynacji podatkowej).
Krok po kroku
Poszczególne kroki, jakie powinni podjąć spadkobiercy osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą celem podatkowego rozliczenia się z fiskusem, to:
1. zgłoszenie śmierci podatnika VAT organowi podatkowemu,
2. złożenie zeznania podatkowego SD-3 albo zgłoszenia SD-Z1,
3. złożenie organowi podatkowemu prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia,
4. złożenie zgodnego oświadczenia wszystkich spadkobierców określającego proporcję, w jakiej kwoty te powinny zostać wypłacone każdemu ze spadkobierców.
Dodatkowo, osoby kontynuujące działalność gospodarczą zmarłego podatnika używającego kasy fiskalnej mają obowiązek:
5. wymiany pamięci fiskalnej kasy w obecności pracownika urzędu skarbowego. -
Autor jest radcą prawnym, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Radców Prawnych Legitus s.c. w Gdańsku