Rada Ministrów przyjęła na wczorajszym posiedzeniu projekt nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami. Nowe przepisy wdrażają unijną dyrektywę 2010/78/UE, która ma na celu zwiększenie integracji nadzoru finansowego w Europie oraz bezpieczeństwa rynku finansowego, szczególnie wobec obecnego kryzysu.
Najważniejsza z proponowanych zmian to współpraca oraz wymiana informacji pomiędzy Komisją Nadzoru Finansowego oraz europejskimi urzędami nadzoru odpowiedzialnymi za sektory bankowości, ubezpieczeń i pracowniczych programów emerytalnych oraz papierów wartościowych.
Europejski System Nadzoru Finansowego działa w UE od stycznia 2011 r. W jego skład wchodzi: Europejski Urząd Nadzoru Bankowego, Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych oraz Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych.
KNF została zobowiązana do powiadamiania właściwego europejskiego urzędu nadzoru o niektórych działaniach. W szczególności chodzi o wydane albo cofnięte zezwolenia dotyczące działalności na rynku finansowym oraz przypadki odmowy wydania takiego zezwolenia. Inne obowiązki informacyjne KNF przewidziane w projekcie na rzecz europejskich urzędów nadzoru to np. obowiązek informowania o przeszkodach prawnych, regulacyjnych i organizacyjnych, jakie napotykają fundusze inwestycyjne i domy maklerskie lub banki prowadzące działalność maklerską na terytorium państw niebędących członkami UE.
Inny przykład to obowiązek poinformowania w przypadku działalności wykonywanej na terytorium Polski (w ramach swobody świadczenia usług przez firmy inwestycyjne z państw członkowskich UE) o nieskuteczności działań nadzorczych podejmowanych przez macierzysty organ nadzoru.
W zakresie nadzoru skonsolidowanego nowe przepisy przewidują możliwość przejęcia przez KNF zadania innego unijnego organu nadzoru albo delegowania na niego swojego zadania. Projekt nie obejmuje regulacji dotyczących rynku ubezpieczeniowego.
etap legislacyjny: przed I czytaniem w Sejmie