Chodzi o projekty zgłaszane w odpowiedzi na konkurs do działania 4.4 „Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym” programu „Innowacyjna gospodarka”. Od początku uruchomienia programu cieszyło się ono bardzo dużym zainteresowaniem firm. Wszystko z powodu możliwości uzyskania znacznych dotacji. To sprawiło, że środki zarezerwowane na tę część programu bardzo szybko zostały wyczerpane. Bardzo wielu przedsiębiorców, którzy przygotowali wysoko ocenione projekty, i tak musiało odejść z kwitkiem.

Teraz przynajmniej część z nich ma szansę na uzyskanie dotacji. A wszystko za sprawą przeniesienia do budżetu tego działania 400 mln zł pochodzących z tzw. dostosowania technicznego oraz tzw. krajowej rezerwy wykonania.

Zasilenie budżetu nie oznacza jednak, że ogłoszony zostanie nowy konkurs i nabór wniosków. Środki te mają trafić na dofinansowanie projektów znajdujących się w tej chwili na liście rezerwowej. Ze względu na wspomniane duże zainteresowanie przedsiębiorców tymi dotacjami w ubiegłych latach na wsparcie wciąż oczekuje duża grupa wnioskodawców, których projekty przeszły przez sito oceny formalnej i merytorycznej. Często dotyczą one pierwszego wdrożenia technologii objętej ochroną patentową oraz technologii przyjaznych środowisku.

Warto zaznaczyć, że na przeszkodzie uzyskania dotacji nie stoi fakt rozpoczęcia realizacji projektu, jeżeli jest on realizowany zgodnie z pierwotnymi założeniami. W takim wypadku nie będzie bowiem ponownego badania tzw. efektu zachęty. Ten musi być spełniony na etapie ubiegania się o dotację (składania wniosku).

Z kolei 600 mln zł ma trafić na realizację pilotażowego instrumentu „Wsparcie dla firm na pierwsze wdrożenie wynalazku”. Zakłada on udzielanie małym i średnim przedsiębiorcom dofinansowania na pierwsze wdrożenie wynalazku w działalności gospodarczej. O te środki będą wkrótce mogły zawalczyć wszystkie firmy sektora MSP. Szansę na uzyskanie dofinansowania zwiększy m.in. wysoka innowacyjność projektu, zapotrzebowanie na wynalazek na rynku międzynarodowym oraz wdrażanie wynalazku, który powstał w wyniku działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej na terenie Polski.