Dziś wchodzą w życie zmienione przepisy rozporządzenia w sprawie treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania. Dostosowują one rozporządzenie do nowych rozwiązań stosowanych wobec pracowników zatrudnianych przez tego samego pracodawcę na podstawie umów terminowych.

Nowe przepisy kodeksu pracy określają terminy wydawania świadectw osobom zatrudnianym na podstawie terminowych umów o pracę. W stosunku do umów na czas nieokreślony k.p. stanowi, że w związku z wygaśnięciem czy rozwiązaniem umowy firma ma wydać świadectwo „niezwłocznie". W rozporządzeniu należało doprecyzować to pojęcie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w razie rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę na czas nieokreślony pracodawca ma wydać świadectwo pracy w dniu, w którym następuje to rozwiązanie lub wygaśnięcie.

Zmieniono także treść załącznika do rozporządzenia określającego sposób wypełniania świadectwa pracy.

Znika § 2a rozporządzenia, wyznaczający siedem dni na zgłoszenie przez pracownika żądania świadectwa pracy w związku z ustaniem stosunku pracy na podstawie terminowej umowy o pracę (znalazł się w art. 97 § 13 k.p.).

podstawa prawna: rozporządzenie mpips z 9 listopada 2011 r. DzU nr 251, poz. 1509

Zobacz » Dobra Firma » Kadry i płace » Umowy i dokumenty » Dokumentacja pracownicza » Świadectwo pracy