Regulację tę przypomniała Krajowa Izba Odwoławcza w niedawnym wyroku. Dotyczył on przetargu na budowę krytego basenu kąpielowego w Zabrzu. Organizator przetargu - gmina Zabrze - w specyfikacji jednoznacznie wymagała dołączenia do kosztorysu zestawienia materiałów. Tymczasem w zwycięskiej ofercie zestawienie to było błędne i niepełne.
Zamawiający podczas oceny ofert zauważył te nieścisłości i poprosił wykonawcę o wyjaśnienia. Ten tłumaczył, że błędy w zestawieniu materiałowym spowodował program komputerowy używany przez niego do przygotowywania kosztorysów. Jednocześnie zapewnił, że jego intencją było zaproponowanie materiałów w pełni zgodnych z wymaganiami zamawiającego. Do wyjaśnień dołączył tabelę z prawidłowym zestawieniem materiałów wraz z jednostkami miar, ilością i cenami jednostkowymi.
Organizator przetargu usatysfakcjonowany tymi wyjaśnieniami wybrał tę ofertę. Odwołanie przeciwko tej decyzji złożyła konkurencyjna firma. Przekonywała, że oferta, jako wprost niezgodna z wymaganiami specyfikacji, powinna zostać odrzucona.
Wykonawca, który złożył zwycięską ofertę, odpierał zarzuty, twierdząc, że w rzeczywistości zestawienie materiałowe nie miało znaczenia dla zamawiającego. Cenę należało bowiem obliczyć na podstawie dołączonej do specyfikacji dokumentacji projektowej.
- Dla zamawiającego najistotniejsza dla oceny zgodności treści oferty z treścią specyfikacji i prawidłowości określenia zakresu przyszłego świadczenia jest dokumentacja i kosztorys - argumentowali podczas rozprawy jego przedstawiciele.
Skład orzekający nie zgodził się z tym rozumowaniem. Zwrócił uwagę, że wymóg podania zestawienia materiałowego został kategorycznie sformułowany w specyfikacji. Co więcej, był uzasadniony i korelował z postanowieniem wzoru umowy. Regulował rozliczanie materiałów dostarczanych na plac budowy i przejmowanie ich przez zamawiającego. Ma to szczególne znaczenie np. w sytuacji zawieszenia robót.
- Rozliczenie to nie jest możliwe bez zestawień materiałowych z cenami materiałów - zauważyła w uzasadnieniu wyroku przewodnicząca Renata Tubisz. Wyjaśnienia, podczas których wykonawca wskazał prawidłowe zestawienie materiałów, uznała za zakazane prawem negocjacje zamawiającego z wykonawcą, które doprowadziły do zmiany treści oferty.
Zobacz więcej w serwisie:
»
»
»
»
»
»
»
»
»
»
»
Drobne błędy i oczywiste omyłki
»
»
»