- Przyjmujemy do pracy osobę bezrobotną, która kiedyś już u nas pracowała (rok temu). Jej książeczka zdrowia (badania sanitarno-epidemiologiczne) są jeszcze ważne. Czy muszę ją skierować na badania wstępne stanowiskowe i epidemiologiczne, czy tylko stanowiskowe?

– pyta czytelniczka.

Są dwa rodzaje obowiązkowych badań lekarskich dla pracowników: jedne wynikają z kodeksu pracy, drugie z innych przepisów. W myśl art. 229 kodeksu pracy pracodawca musi kierować wszystkie osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy na badania wstępne, okresowe i kontrolne.

Badaniom wstępnym podlegają m.in. osoby przyjmowane do pracy. Ich celem jest stwierdzenie braku przeciwwskazań do wykonywania zadań na określonym stanowisku. Należy je przeprowadzać najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy.

Pracodawcy nie wolno bowiem dopuścić do pracy osoby bez aktualnego orzeczenia lekarza medycyny pracy stwierdzającego brak przeciwwskazań do jej wykonywania.

Reklama
Reklama

Osoby, które m.in. mają bezpośredni kontakt z żywnością, muszą uzyskać określone w  ustawie z 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (DzU nr 234, poz. 1570 ze zm.) orzeczenie lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych. Ma z niego wynikać brak przeciwwskazań do wykonywania prac, przy których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby. Rodzaje tych prac określa rozporządzenie ministra zdrowia z 10 lipca 2006 w sprawie wykazu prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby (DzU nr 133, poz. 939).

Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych dzielą się na badania lekarskie i laboratoryjne. Oznacza to, że orzeczenie lekarza medycyny pracy wydawane jest na podstawie uzyskanych wcześniej przez pracownika wyników badań laboratoryjnych przeprowadzonych w stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Lekarz na podstawie badania lekarskiego i wyników badań laboratoryjnych wydaje orzeczenie o braku przeciwwskazań bądź czasowym albo trwałym przeciwwskazaniu do wykonywania określonych rodzajów prac.

Badanie dla celów sanitarno-epidemiologicznych przeprowadza się obowiązkowo przed ponownym podjęciem pracy i każdorazowo po przebyciu zakażenia określonym czynnikiem chorobotwórczym.

Niezależnie więc od tego czy nowo zatrudniony pracownik ma ważne czasowo orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania określonych rodzajów prac, pracodawca zobowiązany jest skierować pracownika na badanie dla celów sanitarno-epidemiologicznych. Z obowiązku tego nie zwalnia także okoliczność, że łączył ich w przeszłości stosunek pracy, a wciąż aktualne badania wykonywane były w związku z ówczesnym stosunkiem pracy.

Posiadanie przez pracownika wciąż ważnych badań laboratoryjnych może jednak znacznie przyśpieszyć wydanie orzeczenia lekarskiego. W takiej sytuacji lekarz medycyny pracy może bowiem wydać stosowne orzeczenie, opierając się na przeprowadzonym wywiadzie z pacjentem i aktualnym badaniu laboratoryjnym.

Po uzyskaniu orzeczenia lekarskiego do celów sanitarno-epidemiologicznych częstotliwość wykonywania badań w trakcie zatrudnienia określa lekarz wydający takie orzeczenie, dokonując stosownego wpisu w książeczkę badań.

Po 30-dniowej przerwie

Obowiązek przeprowadzenia wstępnych badań istnieje także w razie ponownego przyjęcia do pracy osoby na tym samym stanowisku co poprzednio, jeśli przerwa w zatrudnieniu trwała dłużej niż 30 dni (wyrok NSA z 2 lutego 1999, II SA/Wr 975/99).

Autor jest aplikantem radcowskim w Kancelarii Prawniczej Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy sp.k. z siedzibą w Poznaniu

Zobacz więcej w serwisie:

Kadry i płace

»

BHP

»

Badania lekarskie