- Pracownik ma umowę o pracę na czas określony od 1 stycznia 2009 do 31 grudnia 2011. Czy zgodnie z pakietem antykryzysowym jej koniec nastąpi 21 sierpnia br.? Pracodawca i pracownik chcą kontynuować bezterminową współpracę zaraz po tej dacie. Czy muszę wystawić świadectwo pracy za czas zatrudnienia?

– pyta czytelnik.

Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony a także łącznego na podstawie kolejnych umów na czas określony nie może przekraczać 24 miesięcy.

Tak stanowi art. 13 ust. 1 ustawy z 1 lipca 2009 o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (DzU nr 125, poz. 1035 ze zm., dalej pakiet antykryzysowy), która weszła w życie 22 sierpnia 2009.

Natomiast z mocy jej art. 35 do angaży terminowych trwających w dniu wejścia w życie ustawy nie stosuje się art. 25

1

kodeksu pracy., ale jej art. 13.

Oznacza to, że taka umowa, od 22 sierpnia  2009, rozpoczęła bieg 24-miesięcznego okresu zatrudnienia na  podstawie angaży zawartych na  czas określony, o którym mowa w art. 13 pakietu.

Ustawa nie reguluje sposobu postępowania w stosunku do  umów terminowych przyjętych przed dniem jej wejścia w życie, których czas trwania, licząc od 22 sierpnia 2009, przekracza 24 miesiące, czyli takich jak ta z pytania.

Trudno zatem przyjąć, aby rozwiązywały się one automatycznie z upływem 24 miesięcy lub przekształcały w te na czas nieokreślony. Takiemu poglądowi można by zarzucić brak poszanowania woli stron, które zawarły te angaże zgodnie z obowiązującym w tym czasie prawem.

Jednak od adresatów norm oczekuje się, aby dążyli do pozostawania w zgodności z obecnym stanem prawnym. Powinno to oznaczać przeprowadzenie stosownych zmian takich umów przy użyciu instrumentów przewidzianych w kodeksie pracy.

Zgodnie z nim przy umowie na czas określony zawartej na dłużej niż sześć miesięcy i  przewidującej możliwość wcześniejszego jej rozwiązania zarówno pracownik, jak i szef mają prawo wypowiedzieć ją z zachowaniem dwutygodniowego wymówienia.

Natomiast w każdym czasie zmiana terminu rozwiązania angażu może nastąpić na mocy zgodnego oświadczenia woli stron (porozumienia stron). Ustawa nie przewiduje jednak żadnych sankcji, gdyby nie podjęły one takich działań.

Zobacz stanowisko Departamentu Prawa Pracy MPiPS z 18 września 2009 r. w sprawie liczenia terminów umów na czas określony według pakietu antykryzysowego

.

Przyjmując tę interpretację, umowa na czas określony, o której mowa w pytaniu, nie rozwiąże się z mocy prawa 21 sierpnia 2011, ale strony powinny podjąć działania mające na celu jej rozwiązanie. Jeśli tak się stanie a następnie bezpośrednio po tym strony nawiążą angaż bezterminowy, szef musi wydać podwładnemu świadectwo pracy tylko na jego żądanie.

Nie stosuje się tu zmienionych przepisów o ich wydawaniu wprowadzonych przez ustawę z 5 stycznia 2011 o zmianie ustawy Kodeks pracy (DzU nr 36, poz. 181). Zgodnie bowiem z jej art. 3 te nowe zasady o świadectwach dotyczących terminowych umów odnoszą się do stosunków nawiązanych na podstawie takich angaży, poczynając od wejścia w życie nowelizacji, czyli od 21 marca 2011.

Należy zatem stosować art. 97 § 1

1

k.p. w brzmieniu sprzed tej daty. Zgodnie z nim w razie rozwiązania lub wygaśnięcia umowy z pracownikiem, z którym dotychczasowy szef nawiązuje kolejny angaż bezpośrednio po poprzednim, wydaje świadectwo tylko na jego żądanie.

Więcej w serwisie:

Dobra Firma

»

Kadry i płace

»

Pakiet antykryzysowy

Dobra Firma

»

Kadry i płace

»

Umowy i dokumenty

»

Dokumentacja pracownicza

»

Świadectwo pracy

Zobacz cały poradnik:

Poradniki kadrowo-płacowe

»

Świadectwa pracy od 21 marca 2011 r.