A pogląd ten wywodzi ze zmienionego art. 97 § 1

1

k.p. (

nowelizacja kodeksu pracy z 5 stycznia 2011, DzU nr 36, poz. 181

, dalej nowelizacja).

Zmodyfikowany przepis obejmuje tylko terminowe umowy o pracę, czyli na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy.

Określa on, że jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego szefa, trzeba mu wydać świadectwo obejmujące zakończone okresy wykonywania zadań na podstawie takich angaży, zawartych w ciągu 24 miesięcy, poczynając od przyjęcia pierwszego z nich.

Czy to właściwa interpretacja tych przepisów przez ministerstwo? Jest zbyt dosłowna, bo ich twórcom zapewne nie o taki ich cel chodziło. Resort zastrzega jednak, że nie jest autorem nowych regulacji, które obowiązują od 21 marca 2011, bo nowelizacja to inicjatywa Senatu.

Piotr Wojciechowski, ekspert prawa pracy, współpracujący z Kancelarią Adwokacko-Radcowską „Gujski Zdebiak”, podkreśla, że znowelizowane przepisy nie kwestionują wystawiania świadectwa bezpośrednio po zakończeniu umowy.

Nadal przecież obowiązuje i to w niezmienionej postaci art. 97 § 1

kodeksu pracy

A ten wręcz nakazuje wydanie podwładnemu dokumentu o zatrudnieniu w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. I trzeba to zrobić niezwłocznie. Wystawianie  go, gdy upłyną 24 miesiące, odnosi się do przypadku z art. 97 § 1

2

zdanie drugie k.p.

Chodzi o umowy przekraczające dwuletnie zatrudnienie. Wtedy świadectwo wydaje się w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia tego angażu. Dotyczyć to będzie takiej sytuacji, gdy ostatnia z zawartych umów terminowych potrwa dłużej niż 24 miesiące, poczynając od przyjęcia pierwszej z nich.

Wówczas szef nie musi wydawać zbiorczego świadectwa, gdy będą mijać 24 miesiące. Uczyni to przy rozstaniu. Przykładowo u przyjętego na trzymiesięczną próbę a następnie zatrudnionego na czas wykonania określonej pracy trwającej osiem miesięcy i potem na czas określony (16 miesięcy) 24 miesiące zaangażowania miną z upływem 13 miesiąca ostatniej umowy okresowej.

Nie trzeba wydawać świadectwa w trakcie jej trwania. Podwładny dostanie zbiorczy dokument ze wszystkich trzech angaży z dniem rozwiązania ostatniego z nich, czyli z upływem 27 miesiąca.

Zobacz

Opinia Departamentu Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 6 kwietnia 2011 w sprawie wystawienia świadectw pracy po zmianach kodeksu pracy

Więcej w serwisie:

Kadry i płace

»

Umowy i dokumenty

»

Dokumentacja pracownicza

»

Świadectwo pracy

Zobacz cały poradnik:

Świadectwa pracy od 21 marca 2011 r.