- Umowa na okres próbny z pracownikiem rozpoczęła się przed wejściem w życie nowelizacji kodeksu pracy. 15 kwietnia podpisujemy z pracownikiem roczną umowę, a potem na czas nieokreślony. Kiedy i jakie świadectwa muszę mu wydać?
Za okres próbny pracodawca może nie wystawiać świadectwa pracy, do tej umowy stosujemy stare zasady. Po rocznej umowie zawartej po 21 marca br. należy wydać świadectwo, ponieważ następny angaż ma już charakter bezterminowy.
Takie zasady wynikają z nowelizacji kodeksu pracy z 5 stycznia 2011 (DzU z 2011 r. nr 36, poz. 181, dalej nowelizacja). Weszła ona w życie 21 marca 2011 i stosuje się ją do wszystkich terminowych angaży nawiązanych w tym dniu lub po tej dacie.
Natomiast jeśli bezterminowe zatrudnienie ustanie, firma wystawia świadectwo pracy za tę umowę i w niej ujmuje też okres próbny. Absurd tej sytuacji polega na tym, że w zbiorczym dokumencie będzie figurował tylko początkowy i końcowy angaż, nie będzie natomiast terminowego, za który wcześniej szef już wydał dokument. Zapewne zarówno dla pracownika,
jak i dla pracodawcy lepiej więc wystawić i wydać oddzielne świadectwa pracy za każdą zakończoną umowę, na okres próbny, terminową, a potem na czas nieokreślony.
Autor jest ekspertem prawa pracy, współpracuje z Kancelarią Adwokacko-Radcowską "Gujski Zdebiak"
Czytaj również:
Zobacz poradnik:
Świadectwa pracy od 21 marca 2011 r.