- Przed 21 marca br. zatrudniliśmy pracownika na czas określony. Jakie przepisy muszę do niego stosować przy wydawaniu świadectwa pracy?

Stare.

A przesądza o tym art. 2

nowelizacji kodeksu pracy z 5 stycznia 2011 (DzU nr 36, poz. 181, dalej nowelizacja)

, która weszła w życie 21 marca 2011.

Jeżeli w tym dniu trwała kolejna umowa na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy nawiązana bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej, szef musi wydać pracownikowi świadectwo tylko na jego żądanie.

Gdy takiej prośby podwładny nie zgłosi, pracodawca wydaje zbiorcze świadectwo po zakończeniu stosunku pracy dla wszystkich angaży.

- A jak mam postąpić, jeśli z tym podwładnym po zakończeniu tego roku będziemy kontynuować współpracę?

Tak jak nakazują nowe przepisy. Skoro kolejną umowę czytelniczka będzie zawierać po 21 marca br., stosuje zmienione regulacje. Tak samo musiałby postąpić ten, kto z tym dniem najmowałby pracownika na terminowy angaż. Gdy umowa zawarta była przed 21 marca br., odnoszą się do niej stare zasady i nie wydajemy świadectwa, chyba że pracownik tego zażąda.

Natomiast 24-miesięczny termin, o którym mówi nowy art. 97 § 1

1

kodeksu pracy

, liczymy od zawarcia pierwszego terminowego angażu, poczynając od 21 marca tego roku. Z upływem tych 24 miesięcy trzeba wydać dokument o zatrudnieniu, chyba że w tym momencie trwa kolejna umowa. W takiej sytuacji świadectwo wydajemy dopiero po jej zakończeniu.

Autor jest ekspertem prawa pracy, współpracuje z Kancelarią Adwokacko-Radcowską „Gujski Zdebiak"

Czytaj też artykuły:

 

Zobacz więcej w serwisie:

Kadry i płace

»

Umowy i dokumenty

»

Dokumentacja pracownicza

»

Świadectwo pracy

Kadry i płace

»

Umowy i dokumenty

»

Umowa o pracę

»

Umowa na czas określony