[b]Pracownik zatrudniony na trzy miesiące próby już po miesiącu poszedł na zwolnienie lekarskie i przebywa na nim nadal. Za chwilę skończy mu się umowa o pracę. Czy nastąpi to automatycznie, czy trzeba mu dać wypowiedzenie? Czy przejmie go ZUS? Czy muszę zapłacić za urlop wypoczynkowy za te trzy miesiące?[/b]
Umowa na okres próbny może być zawarta na maksymalnie trzy miesiące (art. 25 § 2 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/1995_99/DU1998Nr%2021poz%20%2094.asp]kodeksu pracy[/link]). Rozwiązuje się ona automatycznie w ostatnim dniu okresu, na jaki została podpisana, jeśli nie zawarto nowego angażu. I nie ma na to wpływu choroba pracownika.
Nie ma też potrzeby składania wypowiedzenia. Zresztą podczas absencji chorobowej jest to niemożliwe, bo zabrania tego art. 41 k.p. Wcześniejsze rozwiązanie umowy próbnej podczas nieobecności z powodu niedyspozycji zdrowotnej jest możliwe jedynie za porozumieniem stron.
Jeśli choroba pracownika rozpoczęła się w trakcie trwania umowy o pracę, to po zakończeniu stosunku pracy pracownik nie traci uprawnienia do zasiłku chorobowego. Będzie go wypłacał ZUS, jeśli ta osoba nadal będzie przebywała na zwolnieniu lekarskim.
Choroba podwładnego nie pozbawia go prawa do urlopu wypoczynkowego, za który powinien otrzymać ekwiwalent (art. 171 k.p.).
[i]Autorka jest doktorem nauk społecznych, prawnik w WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr[/i]