Zasady wliczania okresu pobierania zasiłku lub stypendium dla osób bezrobotnych do stażu pracy zostały określone w art. 79 ust. 1 [link=http://akty-prawne.rp.pl/dzienniki/du/2008/69/poz.415.htm]ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. z 9 kwietnia 2008 r., DzU nr 69, poz. 415).[/link]

W myśl tego przepisu wlicza się je do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych w rozumieniu [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2009/DU2009Nr153poz1227.asp]przepisów o emeryturach i rentach z FUS[/link].Tego stażu nie zalicza się jednak do okresów wymaganych do nabycia prawa i długości okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego.

Uprawnienia pracownicze, o których mowa w cytowanym przepisie, to zarówno uprawnienia pochodzące z powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy, jak i przepisów obowiązujących u danego pracodawcy, np. regulaminu wynagradzania czy układu zbiorowego pracy.

[ramka] [b]Przykład[/b]

Jeśli zgodnie z układem zbiorowym pracy obowiązującym u danego pracodawcy dodatek stażowy nabywa się po pięciu latach wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę w wysokości 5 proc. wynagrodzenia, może z niego skorzystać także pracownik legitymujący się świadectwami pracy, z których łączny staż wynosi trzy lata i sześć miesięcy. Pracownik przedstawił również zaświadczenie z urzędu pracy o pobieraniu zasiłku w łącznej długości dwóch lat.

Pracownik zatem nabywa prawo do dodatku stażowego w wysokości określonej w układzie zbiorowym pracy, tj. 5 proc., z tytułu trzech pełnych lat przepracowanych oraz kolejnych dwóch „zasiłkowych”.

Prawo do powiększonego dodatku stażowego o kolejny procent pracownik nabędzie po przepracowaniu u pracodawcy kolejnych sześciu miesięcy. [/ramka]

Wspomniany przepis przewiduje, że okres pobierania zasiłku wlicza się nie tylko do nabycia, ale również do zachowania uprawnień pracowniczych. Oznacza to, że jeżeli przepisy obowiązujące u danego pracodawcy przewidują, iż dane uprawnienie pracownicze uzależnione jest od tzw. ciągłego nieprzerwanego zatrudnienia, okres pobierania zasiłku lub stypendium nie jest uważany za przerwę mogącą pozbawić pracownika prawa do określonego uprawnienia.

[i]Autor prowadzi kancelarię prawa pracy[/i]