Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejm zajmie się senackim projektem nowelizacji kodeksu pracy. Zmiany dotyczą dwóch przepisów – art. 97, regulującego zasady wydawania świadectw pracy, oraz art. 229, regulującego zasady badań lekarskich pracowników.
Projekt przewiduje, że jeśli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, pracodawca będzie miał obowiązek wydania tylko jednego świadectwa pracy. Obejmowałoby ono okresy zatrudnienia na podstawie wszystkich kolejnych umów zawartych w ciągu dwóch lat.
Intencją projektodawcy jest zmniejszenie obowiązków dotyczących prowadzenia dokumentacji pracowniczej. Nie sposób jednak przewidzieć, na ile proponowana zmiana faktycznie zmniejszy obciążenia. Już teraz art. 97 k.p. przewiduje, że w sytuacji nawiązania z tym samym pracownikiem kolejnego stosunku pracy pracodawca wydaje świadectwo pracy tylko na jego żądanie.
Znacznie bardziej interesująca z punktu widzenia przedsiębiorców wydaje się propozycja zmiany zasad kierowania pracowników na badania lekarskie. Dotychczas art. 229 § 1 k.p. stanowił, że pracownik podlega każdorazowo badaniom lekarskim w chwili przyjmowania do pracy. Obowiązywał jeden wyjątek – badaniom nie podlegały osoby zatrudniane przez tego samego pracodawcę na tym samym stanowisku i warunkach bezpośrednio po wygaśnięciu poprzedniej umowy. Takie rozwiązanie powodowało, że pracownik zatrudniany np. w call center na kilka dni trzy razy w miesiącu przy każdym ponownym zatrudnieniu musiał przechodzić badania ze względu na brak ciągłości zatrudnienia. Koszt badań ponosi pracodawca.
Proponowana zmiana zakłada, iż badaniom nie będą się poddawały osoby przyjmowane do pracy u dotychczasowego pracodawcy, jeżeli posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Pod warunkiem jednak, że nie uległy zmianie warunki pracy na tym stanowisku. Takie rozwiązanie pozwoli na zmniejszenie kosztów zatrudnienia.
[i]oprac. kwa[/i]
[i]Autor jest radcą prawnym w Kancelarii Mamiński & Wspólnicy Sp. k.b [/i]