Jeżeli chcesz prowadzić taksówkę, to musisz mieć potwierdzone egzaminem kwalifikacje do jej prowadzenia.Czyli nie tylko legitymować się prawem jazdy, ale też ukończyć szkolenie w zakresie transportu drogowego taksówką i potwierdzić kwalifikacje zdanym egzaminem przed komisją powołaną przez starostę.

[srodtytul]Czysta kartoteka i badania[/srodtytul]

Nie możesz też być skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwa umyślne: przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, wiarygodności dokumentów, ochronie środowiska. Ponadto także za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Ważne też, żeby mieć ukończone 21 lat.

Trzeba również, zanim zacznie się pracę, przejść badania lekarskie i psychologiczne. Zawodowy kierowca przechodzi takie badania bez względu na formę zatrudnienia. Szofer, który nie ukończył 60 lat, musi przechodzić oba rodzaje badań co pięć lat, a starszy – co 30 miesięcy. Pierwsze badanie trzeba wykonać przed rozpoczęciem pracy.

[srodtytul]Konieczny kurs[/srodtytul]

Szkolenie taksówkarzy dotyczy głównie: wiedzy praktycznej, w tym obejmuje najważniejsze przepisy prawa dotyczące transportu drogowego, ruchu drogowego, prawa przewozowego, taksometrów, podatków dla taksówek, przepisów lokalnych, w tym ceny i oznakowanie taksówek, topografii terenu, wybranych zagadnień BHP, [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link] oraz postępowania w razie kontroli. Cały kurs trwa 28 godzin. Szkolenie zakończone jest egzaminem zdawanym przed komisją powołaną przez starostę.

Program szkolenia określa [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=164079]rozporządzenie w sprawie programu szkolenia, wzoru zaświadczenia oraz wysokości opłat za szkolenie i egzaminowanie w zakresie transportu drogowego taksówką (DzU z 15 lutego 2002 r. nr 12, poz. 118)[/link].

Jeśli osoba przeszkolona wykaże się odpowiednią wiedzą, otrzyma stosowne zaświadczenie, na postawie którego może jeździć taksówką jako zmiennik. Alternatywą dla szkolenia jest wykazanie się co najmniej pięcioletnią praktyką taksówkarską, przerwa w wykonywaniu transportu drogowego nie może być dłuższa niż kolejnych sześć miesięcy z przyczyn zależnych od nich.

Jeżeli jednak ktoś chce się ubiegać o własną licencję, to trzeba spełnić dodatkowe wymagania. Nie tylko nie można być karanym we wcześniej wymienionym zakresie, ale i nie może być wobec danej osoby wydany zakaz wykonywania działalności w zakresie transportu drogowego.

Nie można być też karanym za przestępstwa karnoskarbowe oraz przeciw obrotowi gospodarczemu lub warunkom pracy i płacy albo innym przepisom dotyczącym wykonywania zawodu.

[ramka][b]Co powinno się znaleźć we wniosku [/b]

Osoba występująca o licencję na taksówkę powinna złożyć wniosek w gminie, w której chce jeździć, oraz przedłożyć:

- zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej w przypadku przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną lub odpis z Krajowego Rejestru Sądowego w przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej,

- kserokopię zaświadczenia o nadaniu numeru NIP,

- kserokopię zaświadczenia o nadaniu numeru REGON,

- zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego stwierdzające niekaralność przedsiębiorcy,

- zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie transportu drogowego taksówką lub wykazanie się co najmniej pięcioletnią nieprzerwaną praktyką w zakresie wykonywania tego transportu,

- kserokopię prawa jazdy,

- kserokopię orzeczenia lekarskiego i psychologicznego (w przypadku zatrudnienia kierowców przedsiębiorca składa oświadczenie, że spełniać oni będą wymagania określone w ustawie o transporcie drogowym i prawie o ruchu drogowym)

- kserokopię dowodu rejestracyjnego pojazdu

– krajowego dokumentu dopuszczającego pojazd do ruchu, z wpisem potwierdzającym przystosowanie pojazdu do ruchu drogowego jako taksówka, a jeżeli przedsiębiorca nie jest właścicielem pojazdu, to również dokument stwierdzający prawo do dysponowania nim,

- kserokopię świadectwa legalizacji taksometru.

Niektóre gminy dodają jeszcze swoje wymagania. Ponieważ liczba licencji w wielu gminach jest ograniczona, czas oczekiwania na nią może się okazać długi. [/ramka]