[b]Skąd mamy wiedzieć, że u poprzedniego pracodawcy zatrudniony miał już urlop ojcowski? Czy powinien on być ujawniony w świadectwie pracy?[/b] – zapytał jeden z naszych czytelników.

Jego wątpliwości są słuszne, bo nowy szef nie wie, czy u poprzednika pracujący ojciec skorzystał już z uprawnienia przysługującego od początku tego roku.

[srodtytul]Rubryki nie ma[/srodtytul]

W świadectwie pracy nie ma oddzielnej rubryki, aby taką informację ujawnić. Możliwe jest jednak wstawienie jej w ust. 4 pkt 9 dokumentu. Zamieszczanie tam tej wiadomości ma jednak tylko znaczenie przy rozwiązaniu stosunku pracy z pracownikiem ojcem, którego dziecko nie ukończyło jeszcze 12 miesiąca życia.

Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy podkreśla, że przepisy prawa pracy szczegółowo określają zakres informacji, jakie pracodawca ma obowiązek zamieścić w świadectwie pracy (GPP-316-4560–37-1/10/PE).

Oprócz tych wymienionych w art. 97 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link] w dokumencie tym należy podać dane niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i ubezpieczenia społecznego, o których mowa w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=73959]rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu oraz trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.)[/link].

[srodtytul]Miejsce widzi urząd[/srodtytul]

Zdaniem departamentu za czas korzystania z urlopu ojcowskiego pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński (art. 184 k.p.). Jest to więc okres składkowy, który – podobnie jak okres urlopu macierzyńskiego – nie musi być wykazywany w świadectwie pracy.

Jednak, w związku z tym że zgodnie z art. 182[sup]3[/sup] k.p. pracownik ojciec ma prawo do urlopu ojcowskiego nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia, dane o jego wykorzystaniu są istotne. Wpływają bowiem na uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy i – według GIP – powinny być wpisane w ust. 4 pkt 9 świadectwa pracy (zgodnie z wzorem świadectwa pracy stanowiącym załącznik do rozporządzenia).

W ust. 4 pkt 9 świadectwa szef wskazuje, że „w okresie zatrudnienia pracownik wykorzystał dodatkowy urlop albo inne uprawnienia lub świadczenia przewidziane przepisami prawa pracy”. W myśl wytycznych dotyczących sposobu wypełniania świadectwa pracy dołączonych do wzoru „w ust. 4 w pkt 9 pracodawca informuje o wykorzystaniu przez pracownika uprawnień i świadczeń tylko w zakresie mającym wpływ na uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy, wynikające z ustaw, układów zbiorowych pracy i regulaminów”.

[ramka][b]Jaka to regulacja [/b]

Art. 182[sup]3[/sup] k.p. stanowi, że pracownikowi wychowującemu dziecko przysługuje tydzień tzw. urlopu ojcowskiego. Ale ze swoim maleństwem może spędzić czas do jego pierwszych urodzin.

W tym roku jest to tydzień, co odpowiada siedmiu dniom kalendarzowym. W tym czasie ojciec ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. [/ramka]