[b]Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę na mocy porozumienia stron z kolejnym dniem po jego podpisaniu. Wkrótce okazało się, że podwładny próbował wynieść z biura przedmioty znacznej wartości. Przyjechała policja, zaczęła swoje czynności. Czy mogę teraz zmienić sposób rozstania: z porozumienia na dyscyplinarne zwolnienie?[/b]
Nie do końca przedstawiony stan faktyczny jest jasny. Jeżeli informację o postępowaniu wobec pracownika ujawniono w dniu podpisania porozumienia stron o rozwiązaniu angażu, ale jeszcze w czasie trwania stosunku pracy (w przeddzień jego rozwiązania), nie było przeszkód, aby zmienić sposób rozstania na dyscyplinarkę (art. 52 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link]).
Między zawarciem porozumienia a terminem, w którym umowa ma ulec rozwiązaniu, każda ze stron może bowiem rozwiązać angaż za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia, jeśli zachodzą tego przesłanki.
W tym wypadku należy również rozważyć – zwłaszcza gdy umowa już się rozwiązała – uchylenie się przez szefa od skutków złożonego oświadczenia woli. Powołuje się wtedy na działanie pod wpływem błędu. Art. 84 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86F27ADE2102E1D67842E76D535F1BD1?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] (w zw. z art. 300 k.p.) dopuszcza w razie błędu co do treści czynności prawnej uchylenie się od skutków prawnych swojego oświadczenia woli. Stosownie do art. 88 k.c. następuje to przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie.
Wolno je złożyć w ciągu roku od wykrycia błędu. Aby więc uchylić się od następstw oświadczenia woli wyrażającego zgodę na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, pracodawca powinien przekazać to pracownikowi na piśmie (ta forma zastrzeżona jest tylko dla celów dowodowych).
Jednocześnie z oświadczeniem o uchyleniu się od skutków oświadczenia złożonego pod wpływem błędu szef może przekazać podwładnemu pismo o rozwiązaniu angażu bez wypowiedzenia z winy pracownika na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p., czyli z powodu ciężkiego naruszenia przez niego uprawnień pracowniczych.
Pamiętać jednak należy o dwóch sprawach. Po pierwsze, rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozstanie.
Po drugie, oświadczenie woli, które ma być złożone drugiej osobie, uważa się za złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią (art. 61 § 1 k.c.).