[b]Wynika tak z odpowiedzi na interpelację poselską nr 11 861.[/b]
Przepisy zawarte w rozdziale V [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C85086C179AB7D978B97748BBB0C31FB?id=236773]ustawy o swobodzie działalności gospodarczej[/link] (dalej: ustawa o swobodzie) – „Kontrola działalności gospodarczej przedsiębiorcy” – mają zastosowanie do wszystkich kontroli prowadzonych przez organy państwa, z wyłączeniem kontroli, jakie odbywają się na podstawie prawa wspólnotowego oraz umów międzynarodowych.
Oznacza to, że w postępowaniach kontrolnych prowadzonych przez organy kontroli skarbowej zastosowanie mają wyłącznie przepisy ustawy o kontroli skarbowej oraz [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?n=1&id=176376&wid=328885]ordynacji podatkowej[/link] – w zakresie nieuregulowanym w ustawie o kontroli skarbowej.
Zdaniem ministra w [b]postępowaniu kontrolnym prowadzonym przez organ kontroli skarbowej przepisy ustawy o swobodzie nie mają zatem zastosowania [/b](gdy w ramach kontroli nie jest prowadzona kontrola podatkowa). Przepisy ustawy o swobodzie będą miały zastosowanie wyłącznie do kontroli podatkowych prowadzonych w toku postępowania kontrolnego.
Znajduje to potwierdzenie w treści art. 31 ust. 2 pkt 3 i 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5D628B91CCDA8B6C18E800C6A363EC55?id=172008]ustawy o kontroli skarbowej[/link]. Zgodnie z nim użyte w ustawie o kontroli skarbowej określenia: postępowanie kontrolne i kontrola podatkowa, oznaczają odpowiednio postępowanie podatkowe i kontrolę, o których mowa kolejno w dziale IV i VI ordynacji podatkowej.
Postępowanie kontrolne nie jest więc kontrolą w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie. Celem tego postępowania jest wymiar zobowiązania podatkowego w prawidłowej wysokości i postępowanie to utożsamiać należy z postępowaniem podatkowym prowadzonym przez organy podatkowe. Czynności podejmowane przez inspektorów i pracowników kontroli skarbowej w trakcie prowadzonego postępowania kontrolnego (o ile w ramach postępowania nie wszczęto kontroli podatkowej) są czynnościami postępowania dowodowego prowadzonego na podstawie regulacji rozdziału 11 ordynacji podatkowej. Nie mogą być natomiast traktowane jako czynności sprawdzające, do których przeprowadzania organy kontroli skarbowej nie mają uprawnień.
[ramka][b]Uwaga[/b]
Obowiązek stosowania ustawy o swobodzie w kontroli podatkowej wynika z art. 291c ordynacji podatkowej. Zgodnie z nim do kontroli działalności gospodarczej podatnika będącego przedsiębiorcą stosuje się przepisy rozdziału 5 ustawy o swobodzie.[/ramka]