[b]Odpowiada Marcin Mazgaj, aplikant radcowski w kancelarii Kaczor Klimczyk Pucher Wypiór Adwokaci Spółka Partnerska:[/b]
Zgodnie z art. 44 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy[/link] pracownik może wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy. Określenie właściwości sądu w tym zakresie nie jest trudne, albowiem kwestia ta wynika wprost z przepisów prawa, niemniej jednak z materią tą wiąże się szereg innych interesujących zagadnień.
Odnosząc się jednak najpierw do kwestii sądu właściwego w opisywanych tutaj sprawach, należy zaznaczyć, iż będzie nim zawsze sąd rejonowy, i to bez względu na wartość przedmiotu sporu, co wynika bezpośrednio
z przepisu art. 461 § 11 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=906021C3C4F8A71B08066CD633B6506B?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link] (k.p.c.), stanowiącego przepis szczególny w stosunku do ogólnych zasad dotyczących właściwości sądu.
Jeśli natomiast chodzi o właściwość miejscową sądu, to zgodnie z art. 461 § 1 k.p.c. przedmiotowe powództwo powinno zostać wniesione (wedle wyboru powoda) do sądu właściwego dla siedziby pozwanego pracodawcy lub też do sądu, w którego okręgu praca była wykonywana, jak również do sądu, w którego okręgu znajduje się dany zakład pracy.
Ponadto należy zauważyć, iż za sądy pracy uważać należy wydziały pracy stanowiące jednostki organizacyjne sądów rejonowych, co wynika z art. 262 § 1 pkt 1 k.p. Jednocześnie należy dodać, iż sąd właściwy może – ale tylko na wniosek stron – przekazać sprawę do rozpoznania innemu sądowi równorzędnemu, rozpoznającemu sprawy z zakresu prawa pracy, jeżeli przemawiają za tym względy celowości, ku czemu asumpt stanowi treść art. 461 § 3 k.p.c.
W kontekście rozważań o właściwości sądu warto również mieć na uwadze, iż w sprawach z zakresu prawa pracy poważnie ograniczona jest możliwość dokonywania zapisów na sąd polubowny, a to z uwagi na fakt, iż zgodnie z art. 1164 k.p.c. zapis ten może być sporządzony wyłącznie po powstaniu sporu i zawsze wymaga zachowania formy pisemnej.
Warto również zastanowić się nad konsekwencjami niedopełnienia przez pracodawcę obowiązku, o którym mowa w art. 30 § 5 k.p., zgodnie z którym to przepisem w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.
Brak takiego pouczenia najczęściej będzie podstawą do przywrócenia przez sąd siedmiodniowego terminu na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę, który to termin zakreślony jest przez art. 264 § 1 k.p.