[b]Pracownik od listopada do końca roku będzie przebywał na urlopie bezpłatnym. Zgłosił on do ubezpieczenia zdrowotnego niepracującą żonę oraz uczącą się córkę. Czy w okresie jego urlopu bezpłatnego żona i córka będą mogły korzystać ze świadczeń zdrowotnych na podstawie zgłoszenia ich do ubezpieczenia jako członków rodziny?[/b]
[b]Nie.[/b] Prawo do korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego wygasa po upływie 30 dni od daty rozpoczęcia urlopu bezpłatnego. Po tym czasie zarówno ubezpieczony pracownik, jak i zgłoszeni przez niego członkowie rodziny nie mają prawa do korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego.
Trzeba pamiętać, że w trakcie urlopu bezpłatnego stosunek pracy jest zawieszony. W tym czasie pracownik nie podlega zarówno ubezpieczeniom społecznym, jak i ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Pracodawca za każdy miesiąc, w którym przebywa on na urlopie bezpłatnym, składa za niego raport ZUS RSA i wykazuje okres udzielonego urlopu oraz kod świadczenia/przerwy – 111 (urlop bezpłatny).
Żona pracownika jednak będzie posiadać tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli jest zarejestrowana w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Powinna poinformować urząd pracy, że z uwagi na urlop bezpłatny męża nie będzie objęta ubezpieczeniem zdrowotnym jako członek rodziny. Wówczas urząd powinien zgłosić ją do ubezpieczeń jako osobę bezrobotną. Natomiast ona powinna zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego córkę oraz zatrudnionego na urlopie bezpłatnym.
Zgłoszenie członków rodziny następuje poprzez złożenie druku ZUS ZCNA. Formularz ten złoży w ZUS urząd pracy.
Gdyby żona podwładnego nie miała swojego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego (np. utraciłaby status osoby bezrobotnej), to jedyną możliwością podlegania temu ubezpieczeniu byłoby zawarcie z NFZ umowy o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Taką umowę może podpisać kobieta albo jej mąż i po jej zawarciu zgłosić pozostałych członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego.
Oczywiście pracownik po zakończeniu urlopu bezpłatnego będzie ponownie podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu, a żona i córka (jeśli wciąż nie będą miały swego tytułu) jako członkowie jego rodziny.
[i]Podstawa prawna:
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1DA986D129D736CDCDB9CCEB201241DE?id=184677]ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. z 2007 r., DzU nr 11, poz. 74 ze zm.)[/link][/i]