Reklama
Rozwiń

Ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa: klucz do sukcesu chroniony bezterminowo

Przepisy nie ograniczają już czasu trwania tajemnicy przedsiębiorstwa w relacjach pracowniczych. To istotne dla przedsiębiorców, którzy opierają działalność o know-how bądź na informacjach poufnych.

Aktualizacja: 17.01.2019 05:20 Publikacja: 17.01.2019 05:15

Foto: Adobe Stock

Po raz pierwszy tajemnica przedsiębiorstwa została wyciągnięta z cienia, napisana bardziej precyzyjnie niż dotychczas. Poświęcono jej największą od lat nowelizację ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Byłoby oczywiście dobrze, gdyby poza zmianą ustawy, wymuszoną przez Dyrektywę, nasze państwo rzeczywiście zaczęło chronić przewagę konkurencyjną, czyli właśnie tajemnicę przedsiębiorstwa naszych firm.

Najwyższy czas, by wszyscy zrozumieli, że tajemnica przedsiębiorstwa jest warta więcej niż nieruchomości, samochody, laptopy, telefony czy inne środki trwałe. Posiadają one co prawda wartość materialną, lecz nie byłoby ich, gdyby przedsiębiorca nie chronił wypracowanej przez lat tajemnicy przedsiębiorstwa w postaci „patentów" technicznych / technologicznych / organizacyjnych, dzięki którym mógł te dobra nabyć. W uzasadnieniu do Dyrektywy ustawodawca napisał: „know-how i informacje są walutą gospodarki opartej na wiedzy oraz zapewniają przewagę konkurencyjną", z którą w pełni się zgadzam.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku