[b]Zamierzam dać pracownikowi do podpisania umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Wiem, że mogę go to tego zobowiązać, aby nie wyniósł z firmy informacji szczególnie ważnych dla przedsiębiorstwa. Nie wiem jednak, co oznacza to pojęcie. Czy jest gdzieś definicja takich informacji?[/b]
[b]Nie. [/b]Rzeczywiście, zazwyczaj umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy strony podpisują, gdy pracownik ma dostęp do szczególnie ważnych informacji. Zazwyczaj przy podpisywaniu umowy strony nie precyzują, o jakie szczególnie ważne informacje chodzi. Zresztą zakresu tego pojęcia nie precyzuje też kodeks pracy. Wiadomo tylko, że ujawnienie tych informacji mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.
Mowa więc o możliwości, a w związku z tym należy to pojęcie rozumieć bardzo szeroko. Z punktu widzenia danego pracodawcy poufne są te dane, które stanowią jego wewnętrzną tajemnicę handlową, finansową czy gospodarczą.
To firma ocenia, które wiadomości o firmie lub prowadzeniu działalności są dla niej ważne i które chce chronić. Na pewno nie są one związane ze stanowiskiem zajmowanym przez pracownika.
Co więcej, nie muszą to być informacje, którym pracodawca nadaje status poufności, czyli przystawia pieczątkę „ściśle poufne”. Tam bowiem, gdzie ustawodawca wymaga, by pracodawca podjął działania dla zachowania poufności pewnych informacji, jak w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jest to wyraźnie wyartykułowane w przepisach prawa.
[i]Podstawa prawna:
– art. 101[sup]2[/sup] § 1[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7D9E99F0EC8B3A14C7C1639A1D97B00D?id=76037] kodeksu pracy[/link] (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/i]