[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=38690CCD1A598E16C230A4AAF02BB17A?id=80474]Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] mówi (art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a), że wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika – do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Zwolnienie od podatku obejmuje zatem diety i inne świadczenia otrzymane przez pracownika za czas podróży służbowej, do wysokości określonej w odrębnych przepisach.

Te przepisy to [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=167998]rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju[/link] oraz [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9B1802C1117B8AED0DCA7D5374EE9FED?id=167999]poza granicami kraju[/link].

Warunkiem otrzymania należności przewidzianych we wspomnianych przepisach jest odbycie przez pracownika podróży służbowej. Wynika tak z [b]interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 9 września 2009 r. (IPPB1/415-583/09-2/MT)[/b].

Czytamy w niej, że „zwolnienie podatkowe odnosi się do świadczeń otrzymywanych w związku z odbywaniem przez pracownika podróży służbowej”.

Izba stwierdziła, że jeśli wykonywanie przez pracownika pracy, która polega na stałym przemieszczaniu się na określonym obszarze, jest podróżą służbową w rozumieniu kodeksu pracy i pracownik może z tego tytułu otrzymywać diety i inne należności, to świadczenia te będą korzystały ze zwolnienia w granicach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o PIT.

[ramka] [b]Ważna definicja [/b]

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Podróżą służbową jest zatem taki wyjazd, który odbywa się na polecenie pracodawcy i jest związany ze świadczeniem pracy poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy. [/ramka]