[b]Przyjęliśmy do pracy nowego pracownika na zastępstwo podwładnego, który postanowił skorzystać z półrocznego urlopu wypoczynkowego. Zastępca z początku był bardzo aktywny zawodowo. Brał dodatkowe prace i angażował się w projekty. Po trzech miesiącach poszedł na zwolnienie lekarskie, a po powrocie do firmy oświadczył, że znalazł inną posadę, która daje mu możliwość stałego zatrudnienia. Aby jak najszybciej odejść z naszego zakładu, zaproponował rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Czy jest to możliwe w przypadku angaży na zastępstwo?[/b]
[b]Tak.[/b] Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić na kilka sposobów. Jednym z nich jest zawarcie w tym celu porozumienia między stronami stosunku pracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą najbardziej polubownie zakończyć współpracę.
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest dwustronną czynnością prawną. To umowa, w wyniku której dochodzi do rozwiązania każdego rodzaju umowy o pracę ze skutkiem na przyszłość. Kodeks pracy nie zastrzega tego trybu np. jedynie do angaży bezterminowych. Jest zatem dopuszczalny także w odniesieniu do kontraktów zawieranych po to, by zastąpić nieobecnego pracownika.
Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę może być zawarte w każdym czasie w trakcie trwania stosunku pracy. Oznacza to, że nawet pracownik, któremu wypowiedziano umowę o pracę, może w trakcie trwania okresu wypowiedzenia zawrzeć z pracodawcą umowę o rozwiązanie umowy o pracę.
Propozycja zakończenia stosunku pracy przy zastosowaniu takiego trybu może wyjść zarówno od pracownika, jak i pracodawcy. Taka oferta może, ale nie musi, zostać przez drugą stronę przyjęta.
A zatem [b]czytelnik jak najbardziej może przystać na propozycję zatrudnianego przez siebie zastępcy, ale nie jest to jego obowiązek. Jeśli jego reakcja będzie negatywna, pracownik zostanie w firmie.[/b] Umowa na zastępstwo rozwiąże się po upływie czasu, na który została zawarta – czyli na czas nieobecności zastępowanej osoby. Istnieje także możliwość jej rozwiązania za trzydniowym wypowiedzeniem.
[i] Podstawa prawna:
– art. 30 § 1 i art. 33[sup]1[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A2CA8D0B22AD3771F43F9ABF5FD9AA02?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]