Dziś (17 września) bowiem wchodzi w życie nowe rozporządzenie regulujące szczegółowe warunki odbywania stażu przez bezrobotnych. Jest to [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=322876]rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych (DzU nr 142, poz. 1160)[/link].

Mimo pozostania przy dotychczasowej konstrukcji stażu akt ten wprowadza kilka istotnych zmian w zakresie podmiotów, które mogą go organizować, ich obowiązków oraz ogólnych zasad odbywania takiej praktyki.

[srodtytul]Nawet jeśli nie ma załogi[/srodtytul]

Dotychczas organizatorem stażu mógł być jedynie pracodawca, czyli zgodnie z[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1288079C8A806B4039D19A8B496CF333?id=76037] kodeksem pracy[/link] jednostka organizacyjna (również jednostka nieposiadająca osobowości prawnej) lub osoba fizyczna zatrudniająca pracowników. W świetle nowego rozporządzenia obecnie takim organizatorem może być także podmiot niebędący pracodawcą – czyli ten niezatrudniający pracowników.

W zależności od podmiotu organizującego staż wprowadzono różne ograniczenia co do liczby osób, które jednocześnie mogą odbywać staż. [b]Gdy organizatorem jest podmiot niebędący pracodawcą, może on przyjąć na staż tylko jednego bezrobotnego.[/b] U organizatora, który jest pracodawcą, staż mogą odbywać jednocześnie bezrobotni w liczbie nieprzekraczającej liczby pracowników zatrudnionych u organizatora w dniu składania wniosku w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

Nowa regulacja wprowadziła dodatkowo jeszcze jedno ograniczenie w przyjmowaniu osób bezrobotnych na staż. Aktualnie bezrobotny nie może odbywać ponownie stażu u tego samego organizatora na tym samym stanowisku pracy, na którym wcześniej odbywał staż, przygotowanie zawodowe w miejscu pracy lub przygotowanie zawodowe dla dorosłych.

[srodtytul]Z wnioskiem do starosty[/srodtytul]

Podmiot zainteresowany zorganizowaniem stażu dla bezrobotnych składa do starosty wniosek o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu. A starosta w terminie miesiąca od dnia otrzymania wniosku informuje pisemnie organizatora o sposobie rozpatrzenia podania. W przypadku pozytywnej decyzji starosta zawiera z organizatorem umowę określającą warunki stażu.

[srodtytul]Obowiązki organizatora[/srodtytul]

Na organizatorze stażu spoczywa wiele obowiązków. Są to:

- zapoznanie bezrobotnego z programem stażu, z jego obowiązkami oraz uprawnieniami,

- zapewnienie bezrobotnemu bezpiecznych i higienicznych warunków odbywania stażu na zasadach przewidzianych dla pracowników,

- zapewnienie bezrobotnemu profilaktycznej ochrony zdrowia w zakresie przewidzianym dla pracowników,

- szkolenie bezrobotnego na zasadach przewidzianych dla pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych oraz zapoznanie go z obowiązującym regulaminem pracy,

- przydzielenie bezrobotnemu na zasadach przewidzianych dla pracowników odzieży i obuwia roboczego, środków ochrony indywidualnej oraz niezbędnych środków higieny osobistej,

- zapewnienie bezrobotnemu na zasadach przewidzianych dla pracowników bezpłatnych posiłków i napojów profilaktycznych,

- niezwłoczne, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni, poinformowanie starosty o przypadkach przerwania odbywania stażu, o każdym dniu nieusprawiedliwionej nieobecności bezrobotnego oraz o innych zdarzeniach istotnych dla realizacji programu,

- niezwłoczne, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni po zakończeniu realizacji programu stażu, wydanie bezrobotnemu opinii o przebiegu stażu,

- dostarcza staroście w terminie pięciu dni po zakończeniu każdego miesiąca stażu listę obecności podpisywaną przez bezrobotnego.

[srodtytul]Ograniczenia godzinowe[/srodtytul]

W nowym rozporządzeniu, w przeciwieństwie do dotychczas obowiązującego, uregulowano kwestie dotyczące dopuszczalnych norm czasu pracy stażystów. Zgodnie z nim czas pracy bezrobotnego odbywającego staż nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a bezrobotnego będącego osobą niepełnosprawną zaliczoną do znacznego bądź umiarkowanego stopnia niepełnosprawności – siedmiu godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

Co więcej, [b]co do zasady bezrobotny nie może odbywać stażu w niedziele i święta, w porze nocnej, w systemie pracy zmianowej oraz w godzinach nadliczbowych.[/b] Wyjątkowo, jeżeli wymaga tego charakter pracy w danym zawodzie, starosta może wyrazić zgodę na wykonywanie przez bezrobotnego pracy w niedzielę i święta, w porze nocnej i w zmianowym systemie czasu pracy. Zezwolenie nie dotyczy jednak pracy w godzinach nadliczbowych.

[ramka][b]Gwarancja odpoczynku[/b]

W rozporządzeniu określono też, że bezrobotnemu przysługuje prawo do okresów odpoczynku na zasadach przewidzianych dla pracowników (dobowych, tygodniowych) oraz prawo do równego traktowania według reguł określonych w kodeksie pracy w rozdziale IIa. [/ramka]